RoklenFx: Nabitý pátek ve znamení HDP a trhu práce

AKTUALIZOVÁNO: Pátek startuje koruna ve dvojici s eurem na 27,02 EURCZK. Dolarkoruna se pak obchoduje na 24,24 USDCZK. Eurodolar po včerejším oslabení evropské měny zahajuje den na 1,115 EURUSD.

Během čtvrtka jsme se nedočkali žádných českých dat, což kompenzuje dnešní den. Česká ekonomika rostla v prvním letošním čtvrtletí o 0,4 procenta mezikvartálně, rovná 3 procenta meziročně. Očekávání byla nastavena na mezičtvrtletní růst o 0,5 %, meziročně pak o 3,1 %.

Zpřesněný odhad: Česká ekonomika rostla pomaleji

V návaznosti na to by se eurokoruna měla držet v pásmu 27,02 až 27,035 EURCZK. Dolarkourna pak od 24,14 až po 24,34 USDCZK. Během čtvrtka proběhlo zasedání Evropské centrální banky, která nakonec splnila veškerá očekávání. Vše – od sazeb, až po objem skupovaných aktiv o objemu 80 mld. euro měsíčně – zůstalo beze změny.

Šéf ECB Draghi zopakoval, že banka bude v programu kvantitativního uvolňování pokračovat až do března 2017, případně i dále, bude-li to potřeba. Stejně tak zůstává ve hře fakt, že je vedení měnové autority připraveno použít veškeré dostupné nástroje, pokud si to bude stav evropské ekonomiky vyžadovat.

Dnes budou klíčová data ze Spojených států. Hlavním fundamentem bude květnová tvorba nových pracovních míst vyjma zemědělství, kde se očekává číslo 160 tisíc. Souběžně s tím bude reportována i americká míra nezaměstnanosti, která by měla klesnout na 4,9 % z předchozích 5 %.

Z dalších dat bude zveřejněna například dubnová obchodní bilance USA, která by mohla skončit deficitem 41 mld. dolarů. Dále pak index ISM vyjma průmyslu, kde se očekává mírný propad z 55,7 bodů na 55,4.

Eurodolar bude během dneška pravděpodobně volatilnější, tudíž jeho rozmezí vidíme od 1,109 do 1,119 EURUSD.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter