RoklenFx: Naděje na konec řecké ságy tlačí euro k 1,14 za dolar

V neděli předložil řecký premiér Alexis Tsipras nový návrh věřitelům, který je údajně konečně konstruktivní. Dnes se do Bruselu sjedou ministři financí zemí eurozóny, kteří budou hledat kompromisy, aby mohli Atenám poskytnout další peníze, večer pak následuje summit prezidentů a premiérů měnového bloku. Program finanční pomoci končí s koncem měsíce, pokud by se tedy dohody nedosáhlo, zemi by v několika příštích dnech čekal bankrot, a to si eurozóna v čele s Německem nechce ani v nejmenším připustit. Podle zdrojů blízkých jednání se zdá, že předložené návrhy ze strany Řecka budou na uvolnění zbylých 7,2 mld. eur stačit a krize se (jak jinak než) zažehná.

V reakci na tento návrh prudce posílil kurz EURUSD až k úrovním 1,14, nicméně zde se již podle traderů v Londýně vybírají krátkodobé zisky. Pokud se ale kupcům podaří tuto úroveň prorazit, mohli bychom znovu vidět letošní maxima 1,145.

Tento posun eurodolaru ve prospěch eura pomáhá aktuálně české koruně posílit k dolaru zpět k ročním maximům 23,90 USDCZK. Měnový pár EURCZK je dnes ráno stabilní a obchoduje se na úrovních 27,24. 

Z řeckých bank v pátek utekly dvě miliardy eur

Newsletter