Evropské i americké výnosy klesají. Euro po včerejším zpevnění nad 1,0900 EURUSD zisky smazalo. Obchoduje se pod 1,0850 EURUSD. Koruna se drží stabilně nad 23,80 za euro.

RoklenFx: Nálada je dobrá, koruna sílí

Česká koruna zakončila pondělí v plné síle. Po oslabení z minulého týdne jsme během dneška pozorovali posílení domácí měny na obou hlavních párech. V případě eurokoruny jsme se tak dostali zpět ke spodní hranici pásma 27,02 až 27,03 EURCZK. Dolarkoruna se z ranních 24,99 USDCZK posunula na aktuálních 24,94 koruny za dolar.

V rámci domácích dat byla reportována lednová důvěra v českou ekonomiku. Ukazatel souhrnné důvěry skončil na 13,8 bodech oproti předchozím 11,7. Podnikatelská důvěra se dostala na 15,3 bodů z předešlých 13,3. V případě spotřebitelského sektoru jsme pozorovali zvýšení z 5 bodů až na 7,5.

Průmyslníci pro nadcházející tři měsíce očekávají zvýšení tempa výrobní činnosti, nicméně v průběhu šesti měsíců už výsledek produkce nebude výrazněji pozměněn. Pozitivní postoj domácností je důsledkem optimismu na trhu práce, dále se snížily obavy ohledně zhoršení ekonomické situace a zapůsobily i snižující se ceny pohonných hmot, které ve výsledku zvyšují reálné disponibilní zůstatky domácností.

Na eurodolaru jsme byli svědky posílení evropské měny až na 1,083 EURUSD. Z hlediska dat byl reportován německý index IFO reflektující podnikatelskou náladu za leden. Ukazatel skončil mírným poklesem na 107,3 bodů při očekáváních nastavených na 108,4 bodů.

Oslabení dolaru šlo ruku v ruce s opětovným propadem na ropě, který s sebou stáhl jak evropské, tak i americké akciové trhy.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter