RoklenFX: Návrat dolarové rally. Euro i koruna pod palbou

Dnešní den byl pro českou měnu smolný. Na páru s eurem oslabila na úroveň 27,05 EURUSD, v případě dolaru byl pád ještě citelnější. Dolarkoruna se totiž dostal až na 25,30 USDCZK.

Výhercem obchodního dne je bezpochyby americký dolar, kterému se dnes dařilo výrazně zpevňovat. Dolarový index se vůči koši vybraných měn dostal až na nejvyšší hodnotu za posledních sedm měsíců, což odpovídá 99,469 bodům. Eurodolar během dne dokonce prolomil hranici 1,070 EURUSD, aby tak zakončil na 1,069 dolaru za euro. V tomto případě se jedná o sedmiměsíční maximum.

Divergence mezi americkou a evropskou měnou je jasně daná odlišnými politikami centrální banky. Zatímco v případě Fedu se spekuluje o možném navýšení sazeb během prosincového jednání měnového výboru, v případě Evropské centrální banky se čeká přesný opak, tedy uvolnění měnové politiky.

„Na kurz dolaru vůči euru má podle mého názoru vliv rozdílná politika centrálních bank,“ uvedla podle agentury Reuters analytička Sireen Harajiová ze společnosti Mizuho Corporate Bank. Trhy podle ní teď počítají s prosincovým zvýšením sazeb v USA a promítají tuto možnost i do cen.

Z vybraných amerických dat dnes byl zveřejněn index dovozních cen, který za říjen klesl o 0,1 %, meziročně pak o 0,5 %. Dále byly reportovány velkoobchodní zásoby za stejný měsíc, které vykázaly meziměsíční nárůst o 0,5 %.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter