Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

RoklenFX: Nervozita sílí. Euro čeká ECB, dolar data z trhu práce

Česká koruna se na páru s eurem i nadále pohybuje v rozmezí 27,02 až 27,03 EURCZK. V případě dolaru je mnohem volatilnější. Včerejší mírné posílení si prozatím udržela, tudíž startuje od úrovně na 25,45 USDCZK.

V úterý byl v rámci české ekonomiky zveřejněn index nákupních manažerů výrobního sektoru, který za listopad skončil na 54,2 bodech při očekávání na 54,4 a předchozích 54 bodech. Zároveň byl reportován i schodek státního rozpočtu ke konci listopadu, který stoupl z říjnových 29,1 miliard korun na 29,5 miliardy. Je patrné, že se stát snaží ke konci roku co nejvíce utrácet, přičemž od ještě vyššího schodku ho „chrání“ především čerpání peněz z eurofondů a rovněž dobrá výkonnost české ekonomiky.

Dnes nás žádná česká data nečekají. Rozmezí pro eurokorunu se bude pravděpodobně udržovat na stabilních 27,02 až 27,035 ERUCZK. V případě dolaru pak od 25,42 až 25,52 USDCZK.

Eurodolar se během včerejšího dne pohyboval ve prospěch eura, které podržela především dobrá data. Americká dolar na tom byl přesně opačně. Dnes zahajuje pár na 1,0616 EURUSD.

V rámci Evropy byl včera reportován index nákupních manažerů v Německu i v celé eurozóně. V prvním případě skončil indikátor na 52,9 bodech při očekávání na 52,6 bodech, v tom druhém pak na 52,8 bodech, což bylo v souladu s očekáváním. Po oba regiony byla zveřejněna i míra nezaměstnanosti. Ta v Německu za listopad klesla na 6,3 % oproti konsensu na 6,4 %. V případě eurozóny pak spadla na 10,7 % při očekávání na 10,8 %.

Ve Spojených státech byl poté zveřejněn index nákupních manažerů ve zpracovatelském průmyslu, tzv. ISM index. Ten sice překvapil,  ovšem bohužel v negativním slova smyslu. Indikátor za listopad klesl z 50,1 bodů na 48,6, přičemž očekáváno bylo 50,5 bodů. Propad pod hranici 50 bodů je považován za negativní znamení, které svědčí o nedostatečné důvěře ve slibný vývoj oblasti amerického zpracovatelského průmyslu.

Dnes bude v rámci Evropy reportován index cen výrobců za říjen, kde se očekává meziměsíční pokles o 0,4 %, meziročně pak propad o -3,2 %. Dále pak odhad harmonizovaného indexu spotřebitelských cen za listopad, kde se meziroční konsensus zastavil na 0,2 %.

V případě USA bude pro dnešek klíčovým ADP report o zaměstnanosti za listopad, kde se očekává vytvoření zhruba 190 tisíc nových pracovních míst. Ve večerních hodinách pak bude zveřejněna tzv. Béžová kniha, která zhodnotí současný stav americké ekonomiky.

Pokud oba tyto fundamenty vyzní pozitivně, zcela jistě to přispěje k přesvědčení, že americká centrální banka během svého zasedání, které proběhne za 14 dnů, pravděpodobně přistoupí k navýšení úrokových sazeb.

Sentiment eurodolaru se tedy bude držet ve znamení zmiňovaných amerických dat, ke kterým přispěje i sílící nervozita ohledně zítřejšího zasedání ECB. V tomto případě je totiž silně spekulováno další uvolnění prováděné monetární politiky. Rozmezí pro eurodolar by se tak mohlo pohybovat od 1,058 až 1,064 EURUSD.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

 

Newsletter