Evropské i americké výnosy klesají. Dolar se obchoduje ve ztrátě nad 1,0850 za euro. Koruna se obchoduje nad 25,35 za euro.

RoklenFx: Nervozita stoupá. Koruna i euro slábne

Středu zahajuje koruna slabší na 27,067 EURCZK. Dolarkoruna se nachází na 24,04 USDCZK.

Dění v české ekonomice je zatím bez dat. Eurokoruna by se tak měla pohybovat od 27,045 až po 27,08 koruny za euro. V případě dolaru bychom se měli držet v rozmezí 23,97 až 24,13 USDCZK.

Eurodolar po včerejším nervózním propadu evropské měny startuje den na 1,126 EURUSD.

V úterý byl zveřejněn německý ZEW index. V rámci ekonomického sentimentu června skončil indikátor na 19,2 bodech při očekávání na 4,8. Z hlediska hodnocení aktuální situace byl rovněž vykázán lepší výsledek, a to na 54,5 bodů. Ten samý ukazatel pro eurozónu pak skončil na 20,2 bodech.

Ze Spojených států je možné zmínit vystoupení guvernérky Fedu Janet Yellenové před bankovním výborem Senátu. Bankéřka opět potvrdila, že americká ekonomika vykazuje jasné náznaky obnovy. Sledované ekonomické indikátory dle jejích slov dokonce poukazují na výrazně silnější růst HDP během 2. čtvrtletí.

Co se týče nedávného zpomalení tvorby nových pracovních míst, Yellenová míní, že je pouze přechodné. Ovšem i tak je potřeba ze strany centrální banky zvolit opatrný přístup, především v případě navyšování úrokových sazeb. Fed si musí být naprosto jist, že domácí ekonomika opravdu roste dostatečně silným tempem, než přistoupí k dalšímu kolu úrokové normalizace.

Řeč poté přišla i na otázku globálních rizik. I ta hrála v úrokovém rozhodování svou roli. Jednalo se především o zpomalení čínské ekonomiky, nízké ceny ropy a v neposlední řadě o hrozbu odchodu Spojeného království z EU. Již zmiňovaný brexit by podle šéfky banky mohl mít ve výsledku významný dopad na ekonomiku.

Dnes se dočkáme v rámci Evropy spotřebitelské důvěry, která by za červen měla vykázat -7 bodů. Z USA pak přijdou prodeje existujících domů. Predikce v tomto případě pracuje se zpomalením na +0,9 %.

Eurodolar by se tak měl držet v pásmu 1,121 až 1,132 EURUSD.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter