Evropské výnosy rostou, americké o něco rychleji. Dolar si proti euru drží zisky kolem hranice 1,1700 EURUSD. Rizikovější měny jsou pod tlakem rostoucích amerických tržních sazeb. Koruna se obchoduje v lehké ztrátě těsně pod 25,45 za euro.

RoklenFx: Nový týden po slovech šéfa ČNB. Co na to koruna?

První den nového týdne zahajuje česká koruna na páru s eurem slabší, a to v pásmu 27,055 až 27,06 EURCZK. Ve dvojici s americkým dolarem se pak nacházíme na 24,25 USDCZK. Eurodolar se stále drží silnějšího eura, což odpovídá úrovni na 1,115 EURUSD.

V neděli promluvil na ČT24 v Otázkách Václava Moravce guvernér ČNB Miroslav Singer. Ten uvedl, že „nástroj devizových intervencí nyní působí trochu jinak, než působil na začátku. V tuto chvíli spíše stabilizuje podniky v investicích, stabilizuje ekonomiku.“ Dále řekl, že Česká národní banka by mohla ukončit režim devizových intervencí v první polovině roku 2017. 

Na otázku ohledně možného zavedení záporných úrokových sazeb odpověděl, že ČNB o tom neuvažuje, a to ani poté, co své úroky ještě snížila sama Evropská centrální banka. Podle Singera ekonomická situace v Česku takový krok nevyžaduje.

Dnešní den bude z hlediska dat poměrně chudý. V rámci české ekonomiky se dočkáme maloobchodních tržeb za leden. Meziročně se očekává zpomalení z 8,7 % na 6 %, vyjma dopravních prostředků bychom se pak mohli dočkat výsledku 4,8 %, což je v porovnání s předchozími 6,7 % poznatelně horší. Z eurozóny bude reportována lednová průmyslová prodeukce. Meziměsíčně je predikován nárůst o 1,6 %, meziročně pak o +1,5 %.

Rozmezí pro eurokorunu by se mělo držet na 27,04 až 27,07 EURCZK. V případě dokarkoruny pak od 24,19 až 24,32 USDCZK. Eurdolar by se mohl nacházet v pásmu 1,1007 až 1,121 EURUSD.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Newsletter