RoklenFx: Obrat o 180 stupňů. Dolar opět „jede“

V pátek ráno se eurokorunua po včerejším ataku úrovně na 27,04 EURCZK opět nachází na 27,032 koruny za euro. V případě dolaru jsme byli svědky dalšího oslabení americké měny, a to ze včerejších 24,92  USDCZK až pod úroveň 24,80 USDCZK. Od rána je však patrná tendence americké měny předešlé ztráty umazávat, čemuž odpovídá aktuální hodnota 24,89 koruny za dolar.

Během čtvrtka byl zveřejněn listopadový objem intervenci ČNB na eurokoruně. Banka ve snaze udržet měnový pár nad hranicí 27 koruny za euro použila zhruba 10 miliard korun. Od ledna do listopadu minulého roku tak ČNB intervenovala za použití přibližně 200 miliard korun. Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen odhaduje, že intervence proběhly i v prosinci. Celkový intervenční objem od listopadu 2013, kdy byl režim zahájen, dosahuje zhruba 400 miliard korun.

Dnes ráno nás čekají data z průmyslové produkce za listopad. Odhady pracují s nárůstem o 6,7 % při předchozích 3,8 %. Dále bude reportován výsledek obchodní bilance za listopad, kde se čeká přebytek o velikosti 11,8 miliardy korun při říjnovém výsledku na 13,3 miliardy.

Rozmezí pro eurokorunu by se mohlo držet 27,02 až 27,035 EURCZK. V případě dolarkoruny by se obchodní pásmo mohlo nacházet od 24,85 až 25,00 USDCZK.

Eurodolar rovněž obrátil. Po včerejším silném posílení eura, které pár dostalo až nad hranici 1,09 EURUSD, americká měna nabrala sílu a dostala měnovou dvojici na aktuálních 1,086 dolaru za euro.

Americké měně pomohlo opatření čínské Komise pro cenné papíry, která zrušila pravidlo zastavení obchodování po 5%, resp. 7%, propadu trhů. Stejně pozitivně na měnu zapůsobil i aktuální růst cen ropy.

Z dat byla ráno zveřejněna německá průmyslová produkce za listopad, která skončila poklesem o 0,3 % při očekávaném růstu +0,5 %. V odpoledních hodinách pak bude ve Spojených státech reportována míra nezaměstnanosti za prosinec, kde predikce počítá na udržení se na aktuálních 5 %. Stejně důležitá bude změna zaměstnanosti v soukromém sektoru vyjma zemědělství. V tomto případě odhady pracují s 200 tisíci nově vytvořenými místy při předchozích 211 tisících. Jako poslední pak budou zveřejněny americké velkoobchodní zásoby, kde se čeká pokles o 0,1 %.

Rozmezí pro eurodolar by se mohlo pohybovat od 1,082 až 1,091 EURUSD.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

 

Newsletter