RoklenFX: Odpoví dolar na včerejší eurové zisky?

Závět týdne se nese ve znamení dozvuků čtvrtečních událostí. Včerejší na fundamenty velice bohatý den přinesl jasný signál toho, jakým směrem by se v nadcházejících dnech, možná i týdnech, měly devizové trhy ubírat.

Hlavní událostí bylo výstup ze zasedání Evropské centrální banky. Její šéf Mario Draghi oznámil, že se měnová autorita rozhodla snížit svou depozitní sazbu z -0,2 % na -0,3 %, rovněž pak padlo rozhodnutí o prodloužení stávajícího programu kvantitativního uvolňování, a to minimálně do března 2017. Těmito kroky se banka snaží nejen o posílení ekonomického růstu starého kontinentu, ale rovněž se chce vypořádat s minimálním růstem evropské inflace, která se stále drží pod stanoveným cílem na 2 %.

Oba kroky byly mírnější, než analytici čekali. U depozitní sazby se vesměs odhadovalo snížení na minus 0,4 %. Ohledně nákupů dluhopisů trh podle agentury Reuters čekal nejen prodloužení, ale i rozšíření nákupů na ze současných 60 miliard euro na 75 miliard za měsíc. ECB signalizovala další podpůrné kroky již na listopadovém zasedání a pak tato očekávání dál posilovala, což trhy navnadilo na mnohem důraznější opatření.

Draghi uvedl, že ECB měsíční nákupy dluhopisů nezvýšila proto, že prodloužení programu a reinvestice splátek považuje zatím za dostatečné opatření. Uvedl ale, že „program nákupů aktiv je flexibilní“ a „může být vždy upraven“.

Tato událost se na české koruna projevila poměrně výrazně. Na páru s eurem se česká měna probrala z letargie posledních dnů a oslabila až na aktuální úroveň na 27,05 EURCZK. V případě dolaru si pak připsala zpevnění až na 24,87 USDCZK.

Co se týče dnešního dne, jedinou českou událostí bude zveřejnění maloobchodních tržeb za říjen. Analytický tým Roklen odhaduje meziroční nárůst o 3,1 % bez započtení motorových vozidel, s jejich započtením pak pracujeme s nárůstem o 3 %.

Rozmezí pro eurokorunu by se mohlo pohybovat od 27,055 až 27,062 EURCZK. V případě dolaru pak 24,82 až 24,92 USDCZK.

Nejvýrazněji se včerejší události projevily na eurodlaru. Jelikož trhy opatření ECB vyhodnotily jako málo důrazné, euro si připsalo výrazné zisky. Na páru s dolarem ve večerních hodinách dokonce pokořilo hranici 1,0900 dolaru za euro. Odtud pak pár lehce spadl, a to na současných 1,0879 EURUSD.

Vyjma dění v Evropě na eurodlar zapůsobil i proslov guvernérky Fedu Janet Yellenové, která vystoupila před hospodářským výborem Kongresu. Yellenová zdůraznila, že situace americké ekonomiky je celkově příznivá a splňuje podmínky pro to, aby centrální banka mohla přistoupit k prvnímu zvýšení základní úrokové sazby po téměř deseti letech. Další odklady tohoto kroku by už podle guvernérky mohly být riskantní.

I přesto, že mnoho indícií signalizuje, že Fed za dva týdny během svého zasedání opravdu půjde do akce, mnozí investoři začínají pochybovat o tom, zda toto načasování nebude příliš zbrklé. Některé ukazatele totiž napovídají, že kondice americké ekonomiky stále není dostatečně kvalitní na to, aby bez problémů ustála tento krok.  

Mnohem více napoví dnešní den, kdy budou zveřejněna data tvorby nových pracovních míst amerického soukromého sektoru. Za listopad se očekává výsledek o velikosti 190 tisíc míst, vyjma zemědělského sektoru pak 200 tisíc. Pokud by byla lepší než očekávání, pravděpodobnost úrokové normalizace zřejmě stoupne na nejvyšší úroveň, stejně tak by se data měla promítnout ve zpevnění dolaru.

Range pro eurodolar by se tak dnes mohl pohybovat od 1,080 až 1,089 EURUSD.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter