Evropské PMI indexy průmyslu a služeb klesly, dokonce více než trh očekával. Euro je i přesto v zisku, což je dáno především oslabujícím dolarem. Risk-on nálada na trzích podporuje rizikové měny, včetně koruny. Kurz zpevňuje směrem k 25,30 za euro.

RoklenFx: Odpoví koruna na „inflační“ data?

AKTUALIZOVÁNO: Tuzemské spotřebitelské ceny ukázaly v lednu vzestup o meziměsíčních 0,6 % a výrazně tak oživila proti záporné desetině procenta z prosince. S korunou data o tuzemské inflaci však nehýbou a den zahajuje v rozmezí 27,03 až 27,035 EURCZK. Na páru s dolarem koruna oslabuje o dvě desetiny procenta do blízkosti 23,95 USDCZK.

Rozmezí pro eurokorunu by se mělo držet na od 27,025 až po 27,045 EURCZK. Dolarkoruna by se mohla pohybovat od 23,78 až po 23,98 USDCZK.

Eurodolar se opět vyvíjí ve prospěch eura, čemuž odpovídá aktuální hodnota 1,131 EURUSD. Na trzích i nadále panuje nervozita, která poškozuje především americkou měnu. Investoři se tak obrací směrem k bezpečným přístavům, jako je například právě euro či japonský jen.

Co se týče včerejších dat, byla reportována týdenní změna žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA, která skončila na 269 tisících. Dnes rovněž promluvila guvernéra Fedu Janet Yellenová. Ta ve svém vystoupení před bankovním výborem poznamenala, že americká centrální banka se opět zaobírá negativními sazbami, tudíž nelze zcela vyloučit jejich zavedení.

Tento výhled pak, byť jen minimálně, naznačil i vývoj futures zaměřujících se na federální sazby. Během dnešního dne se totiž ukázalo, že někteří investoři věří, že Fed v rámci letošního roku přikročí ne k navýšení úroků, ale nýbrž k jejich osekání.

Dnes nás čeká nejprve odhad německého HDP za 4. kvartál, kde se čeká meziroční nárůst +1,7 %. Dále pak německý index spotřebitelských cen za leden, u které se odhady zastavily na meziročních +0,5 %, meziměsíční pak na -0,8 %. Produkt bude zveřejněn i v rámci celé eurozóny, kde je predikce nastavena na meziroční nárůst o 1,5 %.

V rámci Spojených států pak budou reportovány maloobchodní prodeje za leden, kde se čeká meziměsíčně +0,1 %, vyjma aut pak stagnace.

Rozmezí pro eurodolar by se měly pohybovat od 1,124 až po 1,139 EURUSD.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter