RoklenFx: Pád dolaru, koruna na měsíčním maximu

Česká měna včera pokračovala v mírném oslabování k euru a opět testovala svá minima z týdne 27,10 EURCZK. Zmínka o negativních sazbách budoucím guvernérem ČNB Jiřím Rusnokem na trh vrátila o něco slabší moment koruny a riziko tohoto opatření se zdá být pro trh reálné. Koruna se ovšem nedokázala přehoupnout přes svá týdenní minima a při dnešním ranním obchodování opět posiluje na 27,095 EURCZK.

Dnešní den bude ve znamení dolaru, poté co americký Fed včera nepřistoupil k žádné akci. Koruna se tak veze na slabém momentu dolaru a posiluje proti americké měně na měsíční maxima poblíž 23,70 USDCZK.

Americký dolar nedostal podporu v rozhodnutí americké centrální banky Fed, která ponechala sazby beze změny. Guvernérka Janet Yellen tak trhy nechává v nejistotě a hovoří se až o měsíci prosinci, jako o termínu, kdy by mohly sazby prvně vzrůst. Zmínka o slabosti okolních ekonomik a nejistota vývoje v zemích jako Čína bude pro trhy upozorněním slabosti světové ekonomiky, která po zklidnění situace může opět hrát ve prospěch amerického dolaru. Proto současný pohyb a oslabení dolaru může být krátkodobé a situace se může změnit během následujícího týdne. Při ranním obchodování v Evropě se dolar pohybuje 1,1417 EURUSD.

Newsletter