RoklenFx: Pevné euro nedovolí koruně testovat 27,00

Síla eura, která dnes na trhu byla znát, nenahrála příliš do karet řeckým politikům s cílem vyvolat chaos a pocit strachu z jejich strategie. Euro se po ranním propadu, způsobeném zejména plytkým trhem při asijském obchodování, až na 1,0955 EURUSD dokázalo postupně zvednout a den končí téměř beze změny proti pátečnímu závěru, resp. o něco silnější na denním maximu 1,1170 EURUSD.

Řecko na cestě k bankrotu? Sledujeme ONLINE

Souhra několika faktorů, ať už pokračujícího zavírání krátkých pozic z davového obchodu posledních 6 měsíců, smířlivějšího tónu německé kancléřky Merkelové, slabších amerických dat nebo myšlenky silnějšího eura bez Řecka, euru pomohla. Zda se mu podaří udržet i v nadcházeních dnech, je ale otázkou, a prostor pro další růst může být prozatím vyčerpán s rizikem otestování ranních minim. V týdnu nás stále čeká důležitá makro data ze zámoří, v čele s těmi o tvorbě pracovních míst, a konečný termín pro úhradu splátek Řecka Mezinárodnímu měnovému fondu.

Koruně se nepodařilo udržet maxima z minulých dnů a spolu s regionem končí mírně níže u 27,27 EURCZK. Ztráty nenabírají zatím na dynamice, ale snaha otestovat zakotvení se prozatím oddaluje. Zítřejší konečný údaj o HDP za první kvartál může korunou pohnout, i když k tomu by bylo třeba výraznější odchylky od očekávání. Proti dolaru se koruně podařilo ubrat ztráty spolu se sílícím eurem a dnes končí na maximech 24,43 USDCZK.

Řecký chaos v kostce: Scénáře, dopad na ČR, dluh

Newsletter