RoklenFx: Po ČR přebírá štafetu revizí produktu USA

Česká koruna zahajuje úterý na stálých 27,02 EURCZK.  Na páru s dolarem pak pokračuje scénář, který dostal devizovou dvojici na hodnotu 24,73 USDCZK.

V rámci českých dat byla během včerejška zveřejněna revize tempa růstu HDP za třetí kvartál. Ta skončila v časovém rozpětí od ledna do konce září meziročním růstem o 4,4 procenta. Mezikvartálně si pak třetí čtvrtletí připsalo oproti tomu předchozímu lepší výkon, a to o 0,5 procent.

„Česká ekonomika rostla již osm čtvrtletí, velmi dobré výsledky v roce 2015 byly však dány z velké části souhrou mimořádných faktorů. Šlo především o dočerpávání finančních prostředků z fondů EU, o nízké ceny ropy redukující firmám náklady a také o vysoké zisky firem v roce 2014, které firmy začaly uvolňovat na investice,“ uvedl ČSÚ.

Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda pak výsledek okomentoval následovně. „Česká ekonomika letos svým zářným výkonem překvapila doslova všechny. Mezi ekonomicky nejvyspělejšími zeměmi světa takřka neměla konkurenci. Z členských zemí organizace OECD pouze jediná, a sice Irsko, letos konzistentně překonávala hospodářský výkon České republiky. Žádný strom však neroste do nebe a v příštím roce je třeba realisticky počítat se snížením tempa růstu. Letošní výsledek je totiž výrazně vylepšen řadou přechodných faktorů, které v příštím roce nenastanou. Nebo alespoň ne v takovém měřítku. V první řadě se jedná o příliv prostředků z fondů Evropské unie z programovacího období let 2007 až 2013, které mohly být dočerpávány do konce roku 2015. I tak by měl růst české ekonomiky v roce 2016 dosáhnout solidních tří procent.“

Dnešní den již bude datově prázdný. Rozmezí pro eurokorunu pravděpodobně zůstane na 27,02 až 27,03 EURCZK. Dolarkoruna by se pak měla pohybovat od 24,70 až 24,80 USDCZK.

Eurodolar pokračuje v dozvuku posilování eura, což odpovídá úrovni 1,092 EURUSD. Co se týče dat, bude dnešní den důležitý z hlediska poslední revize amerického HDP za třetí kvartál. Odhady pracují s 1,9 %. Později pak budou reportovány prodeje existujících domů. Predikce se v tomto případě zastavila na propadu o velikosti -0,4 %.

Pásmo pro eurodolar by se mohlo pro dnešek pohybovat od 1,089 až 1,095 EURUSD.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter