Evropské i americké výnosy rostou. Euro je proti dolaru ve ztrátě, obchoduje se pod 1,0900 EURUSD. Měny regionu jsou v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 24,80 za euro.

RoklenFx: Podpoří Yellenová dolar? A jak skončí české HDP?

Dolarová rally pokračuje díky vidině „fenomenálních“ daňových změn, které přislíbil Donald Trump. Doma se stále mluví o intervencích, ovšem bez jakýchkoliv novinek.

Koruna tak začíná den na 27,02 EURCZK. Na páru s dolarem se obchoduje kolem 25,44 USDCZK.

Během včerejška se konala tisková konference guvernéra ČNB Rusnoka, která proběhla po jeho setkání s premiérem Sobotkou. Během akce šéf banky opět zopakoval, že intervenční režim poběží nadále, a to nejméně do konce prvního čtvrtletí.

Ztratili jste se v ekonomice? Zkuste Kompas Podnikatele

Pravděpodobný termín je tak stále odhadován na polovinu 2017, přičemž klíčovou roli bude hrát důkaz o jasném robustním vývoji inflace. V tomto směru jsou poslední data pozitivní. Lednová inflace skončila po prosincových 2 % na 2,2 %. Jedná se tudíž o první přestřelení inflačního cíle ČNB.

Dnes se dočkáme zveřejnění prvního odhadu HDP za poslední kvartál 2016. Odhad trhu pracuje s 2,2 %, predikce Roklen dosahuje 2,5 %. Hlavním motorem růstu byla podle očekávání spotřeba, zaostával naopak zahraniční obchod.

Predikce Roklen: Česká ekonomika ke konci roku zrychlila na 2,5 %

Eurokoruna by se měla držet od 27,02 až 27,04 EURCZK. Dolarkoruna pak v pásmu 25,38 až 25,50 USDCZK.

Dolar má za sebou další den zisků. Během pondělí se dostal až pod 1,60 EURUSD.  Dnešek zahajuje na 1,061 dolaru za euro.

Další zisky by však mohlo zmařit dnešní vystoupení šéfky Fedu Janet Yellenové před bankovní komisí amerického Kongresu. Během dvoudenní „akce“ by bankéřka měla okomentovat aktuálně prováděnou měnovou politiku v souvislosti s ekonomickým vývojem země.

Dá se rovněž čekat, že guvernérka bude čelit ostrým dotazům ohledně vidiny zrychleného zvyšování úrokových sazeb, pravděpodobně pak padne i dotaz na astronomickou výši bilanční rozvahy Fedu dosahující 4,5 bilionu dolarů převážně v dluhopisech  nahromaděných v době provádění programu kvantitativního uvolňování.

Spekulanti, hodně štěstí při ukončení intervencí

Z dalších dat pak stojí za zmínku německý ZEW index, evropský průmyslová výroba a americké index cen výrobců.

Eurodolar by se měl dnes pohybovat od 1,057 až 1,065 EURUSD.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter