RoklenFX: Pomůže dnes Draghi dolaru k další rally?

Koruna se ve středu ráno pohybuje v rozmezí 27,03 až 27,04 EURCZK, na páru s dolarem pak od 25,15 až po 25,20 USDCZK. Včerejší den byl pro českou měnu smolný, jelikož oslabila jak vůči euru, tak obzvláště proti dolaru, který si vůči většině měn prošel výraznou rally.

Z české ekonomiky nebyly během včerejška zveřejněna žádná data a stejně tomu bude i dnes. Rozmezí pro eurokorunu by se mohlo pohybovat od 27,025 až 27,050 EURCZK. Na páru s dolarem pak od 25,15 až 25,40 USDCZK.

Eurodolar po včerejším dolarovém zpevnění startuje na 1,074 EURUSD. Během úterý byla dokonce prolomena hranice 1,070 dolaru za euro, což odpovídá dosažení více jak šestiměsíčních maxim americké měny. Sílu dolaru potvrdil i dolarový index, který se vyhoupl vůči koši vybraných měn až nad hodnotu 99,3 bodů, teda nejvýše za posledních sedm měsíců.

Divergence mezi americkou a evropskou měnou je jasně daná odlišnými politikami centrálních bank. Zatímco v případě Fedu se spekuluje o možném navýšení sazeb během prosincového jednání měnového výboru, v případě Evropské centrální banky se čeká přesný opak, tedy uvolnění měnové politiky.

Proto bude pro dnešek nejdůležitějším fundamentem proslov guvernéra ECB Maria Draghiho. Většina investičního publika se ve 14:15, kdy šéf banky promluví, bude soustředit na to, zda alespoň nastíní nějaké indicie toho, jak by se vedení ECB mohlo zachovat při svém prosincovém zasedání. Během poslední konference bylo totiž nastíněno, že právě v prosinci bude přehodnocena struktura prováděného programu kvantitativního uvolňování.

Tichá měnová válka s ECB

Spekuluje se tedy o možných scénářích, jako je prodloužení doby trvání samotného QE či navýšení objemu skupovaných aktiv. Do médií se dokonce dostala zpráva o možném dalším prohloubení depozitních sazeb banky do ještě většího záporu, než je aktuálních -0,2 %.

Jakmile by Draghiho slova byla „holubičí“ a naznačovala tak, že by nějaké ze zmiňovaných opatřeních mohlo být provedeno, euro by pravděpodobně ještě více oslabilo. Range pro eurodolar by se tedy mohl pohybovat od 1,066 až 1,076 EURUSD.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter