RoklenFx: Pomůže koruně revize HDP k silnější pozici?

V pátek ráno se koruna obchoduje na 27,07 EURCZK. Dolarkorunu pak vidíme na 24,42 USDCZK.

Během čtvrtka zasedala bankovní rada ČNB. Výsledek jednání nepřinesl žádné překvapení. Banka ponechala své sazby beze změny, rovněž potvrdila trvání intervenčního režimu na eurokoruně minimálně do konce první půlky roku 2017.

Na otázku, jaké dopady má, resp. bude mít, výsledek britského referenda o odchodu u EU, odpověděl guvernér Singer, že z krátkodobého hlediska jde o zvýšení nervozity, které se projeví především v investiční činnosti. Dlouhodobé dopady je však velice obtížné jakkoliv předvídat.

Jako další byl reportován zpřesněný odhad ročního růstu české ekonomiky za 2015, který se zastavil na +4,5 %.

Dnes je hlavní událostí revize českého HDP z prvního kvartálu 2016. V předchozím případě výsledek ukázal mezikvartální růst o +0,4 %, meziročně pak o +3 %. Zveřejněn bude rovněž i index Markit PMI aktivity v průmyslu.

Eurokoruna by se tak měla držet v pásmu 27,05 až 27,095 EURCZK. Dolarkoruna pak od 24,35 až 24,51 USDCZK.

Eurodolar včera atakoval 1,114 EURUSD. Aktuálně se však nachází na 1,108dolaru za euro.

Ze zahraničí jsme se včera dočkali německé míry nezaměstnanosti, která v červnu skončila na 6,1 %. Následoval index spotřebitelských cen eurozóny. Ten vykázal meziměsíční nárůst na +0,9 %, meziročně pak skončil nad očekáváním, a to na +0,1 %.

V USA byla reportována týdenní změna nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, jež se zastavila na 268 tisících. Výčet uzavřel Chicago index nákupních manažerů s výsledkem 56,8 bodů.

Během dneška bude uveden index Markit PMI aktivity v průmyslu za Německo a eurozónu. v prvním případě se čeká 54,4 bodů, ve druhém 52,6. Následovat bude míra nezaměstnanosti eurozóny, která by za květen měla vykázat pokles na 10,1 %. Z USA přijde rovněž index PMI průmyslu, a to s pravděpodobným výsledkem na 51,3 bodech. Následně ho doplní index ISM rovněž z průmyslu, kde predikce pracuje s 51 body.

Eurodolar by se tak mohl držet od 1,100 až 1,117 EURUSD.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter