RoklenFx: Potvrdí ECB očekávání a povolí kohoutky své politiky?

Čtvrtek zahajuje koruna po včerejším posílení eura v pásmu 27,05 až 27,055 EURCZK. Na páru s dolarem se pak nacházíme na 24,65 USDCZK. Eurodolar neudržel středeční ranní zisky americké měny a dostal se až nad hranici 1,100 dolaru za euro. Aktuálně devizová dvojice spadla na 1,097 EURUSD.

Během středy byla zveřejněna česká únorová inflace měřená cenami spotřebitelů. Ukazatel skončil meziměsíčně dle očekávání na +0,1 %, ovšem meziročně bylo pozorováno zpomalení na +0,5 % z přechozích +0,6 %. Tyto výsledky tak skončily pod odhadem ČNB, která je později sama označila za mírné protiinflační riziko.

Dále je možné zmínit vyjádření Tomáše Holuba, ředitele měnové sekce ČNB. Ten uvedl, že centrální banka musí být připravena více uvolnit svou politiku, což by zahrnovalo i diskuzi o záporných sazbách. Ty by však české banky, dle jeho názoru, ustály bez většího poškození.

Dnes nás z české ekonomiky žádná data nečekají. Rozmezí pro eurokorunu by se mělo pohybovat od 27,03 až po 27,07 EURCZK. Dolarkoruna by se mohla nacházet od 24,57 až 24,73 USDCZK.

Klíčovou událostí dnešního dne bude zasedání ECB. Ta v odpoledních hodinách oznámí rozhodnutí o úrokových sazbách, kde se čeká prohloubení depozitní sazby z -0,3 % až na -0,4 %. Následovat bude tisková konference, kde zazní verdikt ohledně budoucí podoby evropské měnové politiky. Vinou horších dat z oblasti inflace se spekuluje o možné změně programu kvantitativního uvolňování, který banka provádí od března 2015.

Eurodolar by tak mohl být poměrně volatilní, což by odpovídalo pásmu 1,089 až 1,106 EURUSD.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Newsletter