RoklenFX: Potvrdí „nákupní manažeři“ výkon ČR a USA?

Česká koruna se v dopoledních hodinách udržuje na úrovních z předchozího dne. Na páru s eurem je stále aktuální hranice lehce nad 27,03 EURCZK, kam se pár posunul ze včerejší zahajovací hodnoty na 27,02 koruny za euro. V případě dolaru se nacházíme na 25,54 USDCZK.

Co se týče včerejšího dne, ten byl pro českou korunu poměrně klidný. Z hlediska dat byla zveřejněna obecná míra nezaměstnanosti za říjen, která se zastavila na 4,8 %, což odpovídá meziročnímu snížení o 1,1 procentního bodu. I přesto, že šlo o zlepšení, kurz koruny na tato data nereagoval výraznějším výkyvem.

Dnes bude v rámci české ekonomiky zveřejněn index nákupních manažerů výrobního sektoru. Očekává se, že tzv. PMI za listopad by se mohlo zvýšit z předchozích 54 bodů až na 54,4, což by jasně svědčilo o pozitivním sentimentu české ekonomika. I tak se ale nečeká, že by výsledek tohoto ukazatele měl mít na českou měnu výraznější vliv.

V odpoledních hodinách bude rovněž reportováno plnění státního rozpočtu za listopad, které by mohlo ukázat rostoucí výdaje a tedy i deficit, jenž by měl ke konci roku dovršit stanovených 70 miliard korun. Ani tento údaj by neměl vyvolat jakékoliv výkyvy obou hlavních párú.

Rozmezí pro eurokorunu by se pro dnešek mohlo pohybovat od 27,02 až 27,035 EURCZK. Na páru s dolarem pak od 25,50 až 25,56 USDCZK.

Eurodolar si během včerejška udržel sentiment minulého týdne, který vyzněl jasně ve prospěch dolaru. Dnes se však situace zvrátila a pár zahajuje s lehce silnějším eurem, a to na 1,0589 EURUSD.

Včerejší den by z hlediska dat  chudší. Za zmínku stojí údaje o německé inflaci za listopad. Ta si prošla meziročním nárůstem o 0,3 % po říjnovém zvýšení o 0,2 % a dostala se tak na nejvyšší úroveň za posledního půl roku. Cenové tlaky v největší ekonomice eurozóny nicméně nadále zůstávají velmi slabé. Cílem Evropské centrální banky je, aby se meziroční růst spotřebitelských cen pohyboval těsně pod dvěma procenty.

V rámci Spojených států byl reportován chicagský index nákupních manažerů, který skončil na 48,7 bodech, což je v porovnání s očekáváním na 54 bodech znatelně horší výsledek. Dále pak byly zveřejněny rozjednané prodeje domů, které v říjnu vzrostly o pouhých 0,2 %.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Dnešní den se rovněž jako v České republice ponese ve znamení indexu nákupních manažerů. Ten bude zveřejněn jak pro Německo, eurozónu, tak pro Spojené státy. V prvním a druhém případě bude navíc uvedena míra nezaměstnanosti a v posledním, tedy v USA, bude  reportován i index nákupních manažerů ve zpracovatelském průmyslu, tzv. ISM index.

Očekává se, že ISM by měl dosáhnout zhruba 50,5 bodů oproti předchozím 50,1. Pokud by byl výsledek lepší než očekávání, zapadl by do mozaiky možných indícií o připravenosti americké ekonomiky na tolik spekulované navýšení sazeb Federálního rezervního systému.

Prozatím se sentiment devizových trhů i nadále ponese ve znamení divergence americké a evropské měnové politiky, přičemž bude pravděpodobně možné pozorovat volatilnější obchodování především v případě eura. Děje se tak z toho důvodu, jak se blíží zasedání Evropské centrální banky, která ve čtvrtek rozhodne o možné změně aktuálně prováděné expanzivní politiky.

Rozmezí pro eurodolar by se mohlo pohybovat od 1,055 až 1,059 EURUSD.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Newsletter