RoklenFX: Potvrdí průmysl dobrou kondici české ekonomiky?

Nový týden zahajuje koruna od stabilní úrovně na 27,03 EURCZK, kam se vrátila po výraznějším posílení, jež ji vyhnalo až k hodnotám na 27,07 koruny za euro. Vinu na tomto „skoku“ výrazně nad intervenční hranici na 27 EURCZK mělo zasedání Evropské centrální banky. Na to reagoval i pár dolarkoruna, u kterého bylo pozorováno posílení koruny až na 24,87 USDCZK, kde se udržuje i dnes.

 Evropská centrální banka rozhodla o budoucí podobě své měnové politiky. Šéf banky Mario Draghi oznámil, že se měnová autorita rozhodla snížit svou depozitní sazbu z -0,2 % na -0,3 %, rovněž pak padlo rozhodnutí o prodloužení stávajícího programu kvantitativního uvolňování, a to minimálně do března 2017.

Oba kroky byly mírnější, než analytici čekali, proto si evropská měna koncem týdne připsala výrazné posílené. To však bylo částečně umazáno v pátek, kdy byl zveřejněn report tvorby nových pracovních míst v americkém soukromém sektoru. Ten ukázal, že americká ekonomika v listopadu vytvořila mimo sektor zemědělství 211 tisíc nových pracovních míst, pouze  v soukromém sektoru pak 197 tisíc míst. Oba údaje jsou nad očekáváním analytiků a ekonomů, kteří v anketě Bloomberg odhadovali 200 a 190 tisíc míst. Míra nezaměstnanosti pak v souladu s odhady zůstala na úrovni rovných pěti procent.

V rámci tohoto sentimentu by se trhy měly vyvíjet i dnes. Rozmezí pro eurokorunu by se mělo udržovat na „zažitém“ rozmezí od 27,02 do 27,03 EURCZK. V případě dolar koruny pak 24,78 až 24,90 USCZK. V rámci zahraničí je pak potřeba sledovat eurodolar, jehož průběh by se pro dnešek mohl držet mezi 1,0830 až 1,0900 EURUSD.

Co se týče dat, z domácí ekonomiky bude zveřejněna průmyslová výroba za říjen, která se v předchozích výsledcích zastavila na meziročním růstu o velikosti 0,6 %. Analytický tým společnosti Roklen předpokládá meziroční růst o 2,5%, který koresponduje s dobrým „nastartováním“ české ekonomiky.

 Dále budou zveřejněna data zahraničního obchodu za říjen. Předpokládáme meziroční růst exportu o 7,7 %, importu o 5,8 % a hodnotu celkového zahraničního obchodu 18,3 mld. CZK. Nakonec se dočkáme i údajů ze stavebnictví za říjen, kde předpokládáme meziroční růst o 4,1 %.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

 

 

Newsletter