RoklenFx: Předčasné volby v Řecku?

Kvůli rozkolu v řecké vládní straně SYRIZA vyvolá řecký premiér Alexis Tsipras předčasné volby v zemi, které se uskuteční zřejmě 20. září. Podrobnosti mají být známy později dnes. Tato zpráva zasáhla trhy až v samém závěru a česká koruna tak při absenci jiných zásadních události zůstala v rámci dne klidná u 27,02 EURCZK. Likviditě v regionu ještě ubral zavřený maďarský trh, o téměř procento pak oslabil polský zlotý jako následek slabých dat z průmyslu i maloobchodu.

Euro v průběhu dne posílilo až přes 1,1200 k americkému dolaru a nic na tom nezměnila ani „řecká novinka“. Dolar postupně vstřebával včera večer zveřejněný zápis z posledního zasedání FOMC, jenž naznačil, že to se zvyšováním sazeb na příštím zasedání v září nemusí být tak jisté. A to se toto zasedání odehrálo ještě před nečekanou devalvací čínského jüanu, jenž sama o sobě je pro možný růst sazeb v USA negativním faktorem.

Náladu nedokázala otočit ani vesměs pozitivní data, jenž vyšla dnes v USA – prodeje domů vzrostly na 5,59 mil. (čekalo se 5,45 mio.) , index filadelfského Fedu  vzrostl na 8,3b (čekalo se 6,9b) a nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti skončily na hodnotě 277 tis. (čekalo se 271 tis.).

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Newsletter