RoklenFx: Překvapí korunu dnešní ČNB?

Dnešní den budou bezesporu sledovat všichni korunoví investoři. Nejprve budou reportovány prosincové maloobchodní tržby, kde se čeká mírný meziroční pokles na 6,4 %.  Během odpoledne pak bude zveřejněno rozhodnutí o výši sazeb České národní banky a poté bude následovat komentář guvernéra Singera k aktuálnímu vývoji české ekonomiky spojený s oznámením ohledně budoucí podoby intervenčního režimu.  

Většina českých ekonomů předvídá, že banka ponechá sazby na aktuálních minimech. Stejně tak by beze změny měla zůstat i podoba intervenčního režimu, který by měl trvat do konce roku 2016.

Na základě toho startuje eurokoruna v pásmu 27,02 až 27,03 EURCZK, kde by se měla držet i po zbytek dne. V případě dolarkoruny se po včerejším oslabení americké měny nacházíme na 24,39 USDCZK. Během čtvrtka by se pak pár měl nacházet od 24,29 až po 24,46 koruny za dolar.

Dění na devizových trzích se neslo ve znamení propadu americké měny, které eurodolar dostalo až nad hranici 1,100 EURUSD. Aktuálně se pár obchoduje na 1,107 dolaru ze euro.

I přesto, že ve prospěch tzv. greenbacku hrálo několik fundamentů, pevnou půdu pod nohama mu sebralo očekávání ohledně budoucího kola dalšího navýšení sazeb americké centrální banky. Futurues navázané na tento krok ukázaly, že analytici pracují pouze s 28% pravděpodobností alespoň jednoho kroku tzv. úrokové „normalizace“ během letošního roku.

Tato reakce přišla v návaznosti na proslove prezidenta newyorské pobočky Fedu Williama Dudleyho. Ten zmínil, že utažení americké měnové politiky vytváří na Fed silný tlak. Zároveň varoval, že velké posilování dolaru bude mít na ekonomiku výrazné následky.

Co se týče dalších fundamentů, možné je zmínit zvrat na ropě, která si za dnešek připisuje více jak 3,5% zisky. Z dat byl zveřejněn Národní report zaměstnanosti agentury ADP, jenž ukázal vytvoření 205 tisíc nových pracovních míst, a to jen za leden. Z dalších dat byl reportován index ISM amerického sektoru služeb. Ten ve výsledku skončil mírným poklesem z 55,8 bodů na 53,5.

Dnešní data ukážou objednávky dlouhodobé spotřeby z prosince, kde se čeká meziměsíční pokles o -2,1 %. Rozmezí pro eurodolar by se mělo pohybovat od 1,092 až po 1,115 EURUSD.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter