RoklenFx: Přetahovanou na měnových trzích vyhrává euro

Dnešní den vyzněl špatně především pro americkou měnu. Dolar podlehl náporu eura, které se díky svému posílení posunulo až na aktuálních 1,085 EURUSD. Co se týče dolarkoruny, česká měna si připsala mírné zisky odpovídající úrovni 24,90 USDCZK. Eurokoruna se pak drží v pásmu 27,02 až 27,03 EURCZK.

Co se týče fundamentů, v rámci české ekonomiky je možné zmínit výsledek běžného účtu platební bilance za listopad. Reportována čísla ukázala přebytek o velikosti 12,4 miliardy korun. Z období od ledna do listopadu 2015 tak dosáhla celkového plusového salda třikrát vyššího, než jaké bylo v roce 2014.

„Pozitivní je, že aktivního salda bylo v listopadu dosaženo i navzdory již poměrně utlumenému přílivu peněz z eurofondů. Převody z rozpočtu EU vykázaly v listopadu aktivní saldo ve výši 4,9 miliardy korun,“ okomentoval výsledek hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda. Minulý rok se tak zapíše jako druhý od doby rozdělení Československa, kdy běžný účet skončí v plusu.

Dění v zahraničí bylo dnes klidnější. Americký dolar dnes zpočátku posiloval vůči euru, později však o své zisky přišel, a to mimo jiné kvůli poklesu na akciových trzích ve Spojených státech. 

Newsletter