RoklenFx: Prezidentská debata v USA?Jen padá, peso a USD zpevnily

Koruna zahajuje úterý pevně na 27,023 EURCZK. Dolarkoruna se obchoduje kolem 24,02 USDCZK.

Z domácí ekonomiky byly během včerejška reportovány indexy důvěry. V případě té spotřebitelské jsme byli svědky nárůstu o 2,1 bodu až na 106,4 b., což se blíží historickým maximům z roku 1998. Podnikatelská důvěra pak nepatrně klesla na 95,2 bodů. V souhrnném vyjádření je indikátor meziměsíčně výše, a to na 97,1 bodech.

Jako další byl zveřejněn rozhovor guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka. Ten potvrdil očekávaný konec režimu kurzového závazku kolem poloviny příštího roku. Česká měna by pak podle něj měl prostor k posílení o jedno až dvě procenta. Nevyloučil ale možnost prodloužení režimu devizových intervencí, a to v případě naplnění určitých podmínek.

Dnes nás čekají žádná česká dat. Eurokoruna by se tak měla držet v rozmezí 27,02 až 27,04 EURCZK. Dolarkoruna od 23,96 až 24,08 USDCZK.

Dolar reagoval na první prezidentskou debatu mírným zpevněním zpevněním na 1,124 EURUSD.

První blok debaty se věnoval ekonomice. Clintonová uvedla, že je potřeba podpořit především střední třídu, zatímco Trump kontroval tím, že jakmile „pomůžete bohatým, budeme se mít lépe všichni.“

Trump se poté pustil do Severoamerické zóny volného obchodu, která je podle něj „nejhorší dohodou, jaká byla podepsána.“ Ušetřena nebyla ani Čína a Mexiko, které podle něj berou Američanům pracovní místa.

Clintonová pak zkritizovala neochotu svého soupeře zveřejnit daňové přiznání a poté poukázala na jeho dřívější tvrzení o tom, že prezident Obama je první černošský šéf Bílého domu, který se ani nenarodil v Americe. V souvislosti s tím padlo dokonce obvinění z rasistické lži.

V návaznosti na tuto debatu bylo možné pozorovat opravu zajímavé výkyvy na měnových trzích. Podle agentury Bloomberg se obchodníci přiklonili spíše k tomu, že první debatu vyhrála Clintonová. V návaznosti na to poklesla poptávka po měnách tzv. bezpečných přístavů. Nejlépe tento vývoj reflektoval japonský jen, který spadl ze svého měsíčního high. Naopak mexické peso podpořené slovy demokratické kandidátky zpevnilo o více jak 1,6 %.

Ostrý střet Trumpa a Clintonové: Obvinění, lži, rasismus a peklo

Úterý bude z hlediska zahraničních dat poměrně střídmé. Zmínit je možné index PMI amerického sektoru služeb, kde se čeká mírný nárůst na 51,2 bodu. Po něm bude následovat spotřebitelská důvěra. Ta by za září měla vykázat propad na 98,8 bodu.

Eurodolar by se tak měl držet v pásmu 1,120 až 1,128 EURUSD.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter