RoklenFx: Problém české ekonomiky? Stále jsou to ceny

Dnešní den si koruna připisuje mírné oslabení. Na páru s eurem byly atakovány úrovně lehce nad horní hranicí pásma 27,02 až 27,03 EURCZK. V případě dolaru jsme byli svědky zpevnění americké měny, které devizovou dvojici dostalo až na 24,83 USDCZK.

Co se týče dat, v ranních hodinách byly zveřejněny ceny českých průmyslových výrobců za prosinec. Výsledek ukázal meziměsíční pokles o 0,4 %, za celý rok pak index cen výrobců zaznamenal nejstrmější propad v dějinách České republiky, a to o 3,2 %.

„Lze předpokládat, že tlaky na pokles cen v průmyslu neustanou ani v nejbližší době. Nejde pouze o zlevňující ropu, ale také o ekonomický útlum Číny. Ve svém spojení přispějí tyto faktory k tomu, že se ceny průmyslových výrobců v ČR udrží v nadcházejících měsících poměrně hluboce v deflačním pásmu,“ okomentoval výsledná data hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda.

Eurodolar dnes zaznamenal relativně silné posílení dolaru, které pár dostalo až na 1,088 EURUSD. Zpevnění americké měny nezastavil ani propad ropy na 13letá minima. Žádné další kurzotvorné fundamenty jek v evropské, tak i v americké ekonomiky nebyly zaznamenány.

Zítra nás například čeká německá harmonizovaná inflace měřená indexem cen spotřebitelů za prosinec. Odhady pracují s meziměsíčním poklesem o -0,1 %, meziročně se pak čeká lehký nárůst o velikosti +0,3 %.

Trhy by rovněž mohla zamíchat i data z čínské ekonomiky. V nočních hodinách budou zveřejněny výsledky tempa růstu čínského HDP za poslední kvartál 2015. Pokud by výsledky byly poznatelně horší než očekávání, dá se očekávat poměrně silná reakce ostatních trhů, což by se rozhodně projevilo i na měnách.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter