RoklenFx: Prodloužení intervencí korunu neprobudilo

Česká národní banka během dnešní tiskové konference oznámila prodloužení intervenčního režimu na eurokoruně až do první poloviny roku 2017. Důvodem tohoto kroku je vývoj inflace, která se stále drží pod cílovou hranicí 2 %.

Kromě prodloužení intervencí ČNB rovněž zhoršila očekávaný vývoj české ekonomiky v letošním roce na 2,7 procenta. Naopak zlepšila výhled růstu hrubého domácího produktu pro příští rok na tři procenta. Inflačního cíle by pak mělo být dosaženo během prvního čtvrtletí 2017.

Eurokoruna v návaznosti na tento fundament zůstala bez výraznějšího pohybu. Pásmo 27,02 až 27,03 EURCZK tudíž zůstalo nenarušeno. V případě dolarkoruny byl průběh mnohem zajímavější. Americká měna nezvrátila svůj pokles trvající od včerejška a sledovaný pár se tak dostal až na 24,17 USDCZK.

Stejný scénář probíhal i v zahraničí. Eurodolar se díky oslabení dolaru dostal až na 1,118 EURUSD. Tzv. greenback stále tíží přesvědčení o tom, že aktuální ekonomická situace největší ekonomiky světa nenahrává tomu, aby Federální rezervní systém provedl další kolo navyšováních svých sazeb.

Co se týče dat, zveřejněny byly americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, které v prosinci klesly o 5 % při očekávání na 4,5 %. Dále pak byly reportovány průmyslové objednávky za ten samý měsíc, které ukázaly meziměsíčně propad o -2,9 %, přičemž predikce pracovala s -2,8 %.

Zároveň bylo uvedeno, že produktivita v ekonomice Spojených států na konci loňského roku klesla nejhlouběji za téměř dva roky. Produkce práce na zaměstnance klesla v posledním kvartále 2015 v celoročním vyjádření o 3 %. Za celý rok se pak zvýšila pouze o 0,6 %.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter