RoklenFx: Propad na ropě? Dolar ho ignoruje

Včerejší mírné oslabení koruny vyneslo českou měnu až k úrovním kolem 27,05 koruny za euro, poté se však vrátila zpět k horní hranicí pásma 27,02 až 27,03 EURCZK, kde se udržela i dnes. Na páru s dolarem jsme byli svědky posílení americké měny, které dolarkorunu dostalo až na aktuálních 24,88 USDCZK.

Z hlediska dat byly během včerejška zveřejněny ceny českých průmyslových výrobců za prosinec. Výsledek ukázal meziměsíční pokles o 0,4 %, za celý rok pak index cen výrobců zaznamenal nejstrmější propad v dějinách České republiky, a to o 3,2 %.

„Lze předpokládat, že tlaky na pokles cen v průmyslu neustanou ani v nejbližší době. Nejde pouze o zlevňující ropu, ale také o ekonomický útlum Číny. Ve svém spojení přispějí tyto faktory k tomu, že se ceny průmyslových výrobců v ČR udrží v nadcházejících měsících poměrně hluboce v deflačním pásmu,“ okomentoval výsledná data hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda.

Během dnešního dne nás z české ekonomiky nečekají žádná data. Rozmezí pro eurokorunu by se mělo i nadále držet v blízkosti pásma 27,02 až 27,03 EURCZK. V případě dolaru by mohl být aktuální „kanál“ od 24,82 až 24,95 USDCZK.

V rámci zahraničních devizových trhů dominoval dolar, a to i přes výrazný propad cen ropy až na 13letá minima. Úterý eurokoruna zahajuje na 1,086 EURUSD.

Z dat byl nejprve zveřejněn německý index cen spotřebitelů, které za prosinec skočil meziměsíčně na -0,1 %, meziročně se pak zvýšil o 0,3 %. Dále bude uveden lednový výsledek německého indexu podnikatelské nálady ZEW, kde se očekává propad z předchozích 16,1 bodů až na 7,9. Za tímto propadem by měly stát nejistoty okolo Číny, která v posledních týdnech prožila výrazné výkyvy na svých akciových trzích ( plus data ukázala zpomalení ekonomického růstu za 4. kvartál na meziročních 6,8 % oproti předešlým 6,9 %), i nejistoty ohledně cen ropy. Nicméně tento pokles by měl zůstat dočasný a v průběhu roku by se indikátory důvěry měly vracet k vyšším hodnotám. 

Rozmezí pro eurodolar by se mělo držet od 1,084 až po 1,093 EURUSD.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter