RoklenFx: Prudký růst ekonomiky tlačí korunu na 27,00 k euru

Česká koruna setrvává těsně nad kurzovým závazkem České národní banky na 27,00 vůči euru po prudkém pozitivním překvapení v podobě prvního odhadu růstu české ekonomiky ve druhém čtvrtletí. Místo očekávaného mezikvartálního poklesu o 0,2 procenta jsme se z ČSÚ dozvěděli, že ekonomika proti první čtvrtině roku o 0,9 procenta vzrostla. Meziroční růst pak je o procento silnější proti odhadu, dosáhl 4,4 %!. Uvidíme, jestli se v nastalé situaci koruna pokusí atakovat 27,00 EURCZK a zda se ČNB znovu objeví na trhu…

Česká ekonomika raketově roste. Robustní, zní z ČNB

Včera bylo dění na české koruně mimořádně klidné a téměř bez pohybu. Koruna oscilovala v úzkém pásmu kolem 27,02, kde zahajovala i dnes. Velmi potěšil včera zveřejněný přebytek platební bilance a to +13,3 mld. CZK. To také vytváří další tlaky na posílení CZK, nicméně tomu dává centrální banka jasnou stopku a koruna směrem posílení z těchto dat těžit nemůže.

Kovanda: Česká ekonomika může být nejúspěšnější v Evropě

Americký dolar si včera oddychl a mírně zkorigoval své ztráty. Pomohla mu čínská centrální banka, která se vyjádřila, že pro další devalvaci jüanu již není důvod a také maloobchodní tržby z USA, jenž za červenec stouply o 0,6 %.

Z důležitých dat dnes ráno mírně zklamalo německé HDP růstem o 0,4 % proti první čtvrtině roku. Čekalo se zrychlení na 0,5 % z 0,3 %. Dnes bude ještě za celou eurozónu zveřejněna inflace a HDP a za USA jádrový index cen průmyslu, průmyslová výroba a spotřebitelská důvěra podle Univ. Michigan.

 Po zklamání z německého HDP čekáme i horší než očekávaný výsledek (čeká se +0,4%) za celou eurozónu, naopak čekají se solidní data z USA. Toto by mohly být další faktory, jenž povzbudí dolar a ten by mohl dnes dále posilovat.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Newsletter