RoklenFx: Republikánská tsunami se zřejmě konat nebude

Klíčové body

  • V USA proběhly volby do Kongresu. Výsledky budou známy za několik dní.
  • Republikáni slibují tlak na větší fiskální zodpovědnost, zatím ale významně nevedou.
  • Dolar dále oslabil. Proti euru se obchoduje nad paritou.
Zdroj: Depositphotos

V úterý 8. listopadu proběhly v USA volby do Kongresu, které jsou historicky vnímané jako referendum o důvěře vládě. Probíhají totiž vždy v polovině čtyřletého volebního období prezidenta. Výsledek voleb zásadně ovlivní druhou polovinu volebního období současného prezidenta Bidena. Volby navíc přichází v době energetické krize, vysoké inflace, obav ze zpomalení ekonomiky a dalších klíčových společenských debat. Bude se rozhodovat o tom, jak složité bude mít Biden prosazování svých velkých legislativních, ekonomických a dalších plánů. Vývoj současné situaci Bidenovi a jeho straně demokratů příliš nenahrává. Případná prohra dmeokratů, která by mohla vést ke ztrátě hubené většiny, ať už v horní či dolní komoře Kongresu Spojených států. Průběžné výsledky naznačují lehkou převahu republikánů jak ve Sněmovně, tak i v Parlamentu. Zatím jde ale o velmi těsná čísla. Rozhodně nejde o žádnou republikánskou tsunami. 

Zdroj: Bloomberg
Zdroj: Bloomberg

Prohra v midterm volbách v USA není nic neobvyklého. V těch svých prohrál Bill Clinton 54 křesel ve spodní komoře, Barack Obama přišel o 63 křesel a Donald Trump se rozloučil s 41 křesly. Z celkem 46 midterm voleb přišel stávající prezident o křesla ve 43 z nich. Výjimku tvořil například prezident Bush, který získal ve volbách po útocích 11. září dodatečných 8 křesel.

Ano, prezident Biden by mohl dále vetovat legislativní návrhy republikánů z dolní komory. Tím ale politický boj a dělba moci v USA nekončí. Většina v dolní komoře Kongresu může využít několika různých nástrojů k prosazení vlastní agendy. Mezi ně patří i nástroje rozpočtové, což by zásadně komplikovalo druhou polovinu vlády prezidenta Bidena. Ještě před začátkem samotných voleb zdůraznila řada zástupců republikánů, včetně favorita na novou hlavu dolní komory, možnosti využití tzv. dluhového stropu.

Dluhový strop zjednodušeně stanovuje limit, kolik si může ministerstvo financí půjčit na úhradu vládních výdajů. Jakmile je stropu dosaženo, musí zákonodárci limit zvýšit, jinak hrozí, že americká vláda nebude schopna plnit své závazky. Jedná se tedy o velmi silnou politickou páku k prosazení alespoň části republikánské agendy. Republikáni dle všeho skrze tlak na rozpočtovou zodpovědnost v době současné krize získají sympatie řady voličů. Při případném převzetí otěží v dolní komoře lze z jejich strany očekávat tlak na snížení tempa zadlužování USA, na rozpočtové škrty a pravděpodobně i omezení objemu podpory Ukrajiny.

Součet hlasů a oznámení konečného výsledku voleb bude trvat několik dní. Už nyní ale predikce výsledku mohou ovlivnit vývoj na trzích. Lze očekávat, že pokud republikáni opravdu dosáhnou většiny v dolní komoře, pak dojde k omezení objemu fiskálního stimulu v USA, na což by mohly reagovat tržní sazby poklese a dolar oslabením. Jedná se ale o velká kdyby a vývoj kurzu dolaru proti euru má řadu významných rizik v obou směrech. Už včera jsme však byli svědky dalšího rozšíření dolarových ztrát proti euru. Nepředpokládáme ale, že by výsledek voleb nakonec zcela přebil aktuální hlavní témata devizového trhu, jako je další výhled sazeb Fedu a srovnání ekonomické robustnosti americké a evropské ekonomiky. V tomto směru stále více favorizujeme dolar.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0073 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 109,68 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 0,9914 do 1,0106 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,31 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 24,14 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,26 až 24,38 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 24,04 do 24,37 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter