Z ekonomického kalendáře nás odpoledne čekají už jen data ohledně žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA. Dopoledne zveřejněný index cen výrobců za eurozónu (výsledek výrazně nad očekávání) euru pomáhá na silnější úrovně. Hlavní měnový pár se přibližuje hranici 1,1350 EURUSD. Koruna se posunula do okolí 25,40 EURCZK. Zlotý pokračuje v prudkém posilování a na páru s eurem se posunul do okolí hranice 4,60 EURPLN.

RoklenFx: Revize ekonomiky nechává korunu chladnou na 27,27

Revize českého HDP za první kvartál sice přinesla o něco nižší číslo než předešlý ukazatel, ale 4% růstem se stále příliš zemí chlubit nemůže. Koruna zůstává v klidu a na tyto údaje nereaguje. Po ranním otevření v Praze se obchoduje s mírnou ztrátou 0,07 % na 27,27 EURCZK. Drží si tak mírně slabší moment a pokračuje v cestě od svých letošních maxim. Situace v Řecku nechává korunu nadále klidnou a ta tak těží ze svého statutu bezpečného přístavu.

Euro proti dolaru si drží zisky z včerejšího odpoledne a obchoduje se poblíž maxim za posledních 24 hodin. Při ranním evropském obchodování se obchoduje s mírnou ztrátou 0,55 % na 1,1176 EURUSD. Včerejší silný pohyb po ranních silných ztrátách byl zčásti řízen i sázkou na odložení zvýšení sazeb v USA z důvodu současného vývoje v Řecku, ale svou roli bude hrát i Čína a Porto Rico, které oznámilo, že není schopné splatit své dluhy. Včerejší prohlášení guvernéra newyorského Fedu o tom, že sazby se zvednou v září, mělo spíše negativní vliv na tamní akcie, než na vývoj eurodolaru, který už svůj pohyb zřejmě vyčerpal.

Dnešní den se sleduje splátka Řecka MMF, která s největší pravděpodobností neproběhne, a existuje riziko oslabení eura ze současných hodnot. Pohyb bude ale limitován a hráči budou opět čekat na zítřejší americká data z trhu práce a referendum v Řecku přes víkend. 

Newsletter