RoklenFX: Ropa na 7letých minimech poškodila dolar

Pondělí bylo v rámci devizových trhů poměrně klidné. Česká koruna při absenci kurzotvorných dat končí na 27,02 EURCZK, na páru s dolarem pak lehce posílila až na 24,48 USDCZK. Eurodolar si pak rovněž připsal zhodnocení na úkor americké měny, a to až na 1,103 EURUSD.

Ne oslabení americké měny se dnes podepsal pokračující propad na ropě, které se dostala až na svá sedmiletí minima a pokračuje dále. Volný pád se podepsal nejvíce na měnách západních měn ropných producentů, jako je například americký a kanadský dolar či norská koruna.

Co se týče dalších fundamentů, je možné zmítni proslov prezident Evropské centrální banky Maria Draghi. Ten dnes zdůraznil očekávání rady banky ohledně toho, že se evropská inflace navrátí ke svému cíli „bez prodlení“. Stejně tak neopomněl připomenout, že jeho instituce je připravena jednat v rámci své měnové expanze, jakmile to bude potřeba.

V eurozóně byl v pondělí zveřejněn výsledek průmyslové produkce za říjen, která skončila na 1,9 % meziročně. V rámci České republiky pak byl reportován přebytek běžného účtu za říjen o velikosti 3,1 miliardy korun. Hlavním tahounem tohoto čísla byla kladná bilance zboží a služeb o velikosti 16,2 miliardy korun, a to i přesto, že její hodnotu srazilo započítání leasingu letadel Gripen v hodnotě 9,9 miliardy. Celkový přebytek byl snížen odtokem dividend ve výši 10,5 miliardy. Na základě těchto výsledků se tedy potvrzuje, že vnější pozice české ekonomiky je i nadále velice dobrá.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

 

Newsletter