Americké výnosy rostou. Dolar se po pátečních dat z trhu práce obchoduje pod 1,0800 za euro. Měny regionu v závěru minulého týdne oslabily. Koruna reagovala na silný dolar nejméně citlivě a obchoduje se nad 23,75 za euro.

RoklenFx: Ropa obrátila, stejně tak i dolar

Úterý bylo na devizových trzích poměrně vyrovnané. Česká koruna se na páru s eurem držela většinu času v pásmu 27,02 až 27,025 EURCZK (viz graf č.1). V případě dolaru jsme se byli nejprve svědky jeho posílení až nad hranici 24,96 USDCZK, odkud se poté měnová dvojice dostala až na aktuálních 24,92 koruny za dolar (viz graf č.2).

Obdobně se vyvíjel i eurodolar. V ranních hodinách se sice udržely včerejší eurové zisky, ovšem poté přišel zvrat, který pomohl dolaru až k hranici na 1,082 EURUSD. Tento pohyb vděčí za svou sílu především obratu na ropě. Černá komodita se z prvotních ztrát dostala zpátky do plusu, což ve výsledku pomohlo i americké měně. Aktuálně však byla část dolarových zisků umazána, a to až úroveň 1,084 EURUSD (viz graf č.3).

Co se týče fundamentů, byl dnešní den poměrně slabý. Vyjma již zmiňované ropy je možné zmínit například americký PMI index sektoru služeb, který skončil na 53,7 bodech oproti očekávaným 54. Ještě důležitější byl ukazatel lednové spotřebitelské důvěry. Ten v USA meziměsíčně vzrostl o 1,9 bodů až na 98,1, přičemž očekáváno bylo 96,5 bodů. Pozitivní výsledek byl podpořen především levnou ropou a evidentním zlepšením stavu amerického trhu práce.

Dnešním dnem rovněž končí první polovina zasedání měnového výboru americké centrální banky. Během zítřka se dozvíme, jak se Fed postavil k aktuální situaci největší ekonomiky světa a jak se rozhodl naložit se svou aktuální úrokovou politikou.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter