Dolar proti euru rozšiřuje zisky a posouvá se pod hranici 1,1600 EURUSD. Silný dolar potápí procyklické měny a měny regionu. Koruna oslabuje nad 25,70 za euro.

RoklenFx: Ropa podkopává dolar. Pomůže Fed?

Závěr dnešního dne se nese ve znamení přetahování dolaru s eurem. Americká měna má za sebou dva dny relativně intenzivního růstu, kterému nahrávala horší než očekávaná data z Evropy. Stejně tak tomu bylo i po většinu dneška, dolar si udržoval mírné zisky, ovšem pouze do doby, než se začalo projevovat dění na ropě.

Ropa Brent klesla o více jak 4,5 %, zatímco WTI o bezmála 4 %. Právě to se podepsalo především na měnách západních producentů černé komodity, včetně amerického dolaru. Byť nešlo o nikterak výrazný pohyb jako například u norské koruny čí kanadského dolaru, stačilo to k tomu, aby se eurodolar dostal až na 1,076 EURUSD.

Co se týče dat, za zmínku stojí report agentury ADP ohledně tvorby nových pracovních míst v rámci amerického soukromého sektoru vyjma zemědělství. Ukázalo se, že ve Spojených státech bylo v prosinci vytvořeno 257 tisíc nových míst, přičemž očekávání byla nastavena na 194 tisíc.

Údaje agentury ADP nemají sice takovou sílu jako oficiální report, který bude zveřejněn v pátek ve 14:30, faktem ale je, že mohou alespoň naznačit určitý sentiment, kterým by se páteční čísla mohla ubírat.

Z dalších amerických dat byl uveden výsledek obchodní bilance za listopad, která skončila v deficitu o velikosti 44,58 miliardy dolarů při očekávání na 44 miliardách. Dále byl zveřejněn index ISM sektoru služeb. V jeho případě jsme byli svědky poklesu na 55,3 bodů při konsensu na 56.

Ve večerních hodinách nás pak ještě čeká zápis z posledního zasedání Federálního rezervního systému, v rámci kterého bude možné přiblížit pohled vedení banky na aktuální stav a vývoj americké ekonomiky. Tzv. Fed Minutes by rovněž mohly přinést některé indície ohledně dalšího kola americké úrokové „normalizace“.

Česká koruna se během dneška držela u horní hranice pásma 27,02 až 27,03 EURCZK. V případě dolarkoruny se v závěru dne projevilo klopýtnutí americké měny, které pár dostalo až a aktuálních 25,12 USDCZK.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter