Dolar mírně sílí proti euru i v dolarovém indexu. Eurodolar se i po včerejším posunu obchoduje na úrovni 1,1800 EURUSD. Komentář viceguvernéra ČNB Nidetzkého o relativně rychlém zvyšování sazeb pomohl ke zpevnění koruny pod 25,70 za euro.

RoklenFx: Rusnok chce delší intervence, koruna se drží

Koruna se dnes pohybovala v pásmu 27,045 – 27,10 EURCZK a nerozhodilo ji ani vyjádření pravděpodobného budoucího guvernéra ČNB (a současného člena bankovní rady) Jiřího Rusnoka. Ten uvedl, že ČNB by mohla prodloužit období intervencí proti koruně, kdy ji nenechá posílit pod 27 korun za euro, až do roku 2017. Řekl to poněkud zaobaleně slovy, že politiku slabé koruny by ukončil „až uvidíme, že jdeme robustně nad náš inflační cíl“.

Rusnok: Koruna má zůstat nad 27 za euro, než bude 2% inflace

Na deflační tlaky v české ekonomice poukázaly dnes zveřejněné ceny průmyslových výrobců. Ty v srpnu zrychlily meziroční pokles, a to na 3,7 % z červencových 3 %. Jelikož se pokles čekal a výsledné číslo není daleko od odhadu, neměla tato data na kurz koruny vliv.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Obchodování na eurodolaru se nese v duchu nízké aktivity a nervózního vyčkávání na zítřejší rozhodnutí Fedu o sazbách. Dolar tak osciluje mezi 1,1215 a 1,1300 EURUSD. Z důležitých dat byla dnes zveřejněna jak evropská tak americká inflace, přičemž oba údaje skončily zklamáním. Meziroční míra inflace v eurozóně klesla v srpnu na 0,1 % z červencových 0,2 %, přičemž americké spotřebitelské ceny v srpnu proti předešlému měsíci nečekaně o 0,1 % klesly. To ovšem může zamotat hlavu americkým centrálním bankéřům, kteří nyní zasedají a rozhodují o nastavení monetární politiky. Nicméně tak dlouho očekávaný výsledek se dozvíme až zítra.

Odkaz levné ropy. Spotřebitelské ceny v USA letos prvně klesly

Index spotřebitelských cen v eurozóně v srpnu vzrostl o 0,1 % (revize z 0,2 %)

Newsletter