Euro po zhoršení německé podnikatelské nálady oslabilo zpět k dnešní otevírací ceně 1,1770 EURUSD. Od té se kurz opětovně odrazil do mírného zisku, zapůsobil i pokles 10letého výnosu amerického TIPS na historické minimum pod -1,12 %. Měny regionu drží ztráty, jediná koruna je smazala na úroveň otevírací ceny kolem 25,65 za euro.

RoklenFx: Rusnokova intervence rozhýbala korunové forwardy

Dění na spotovém devizovém trhu se během úterka neslo bez větších výkyvů. Koruna se i přes náznaky prodloužení intervencí udržela kolem 27,02 EURCZK. Dolar se pak obchoduje na 1,123 EURUSD, dolarkoruna na 24,04 USDCZK.

Z české ekonomiky nejprve přišel červencový výsledek běžného účtu, který skončil výrazně vyšším deficitem o velikosti -30,1 mld. korun. Za těmito čísly stálo především deficitní saldo bilance prvotních důvodů, které dosáhlo 37,6 mld. korun.

Klíčovou událostí bylo vystoupení, a slovní intervence, guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka na konferenci v Ostravě. Ten uvedl, že banka nemá důvod urychlovat odchod z kurzového závazku, přičemž existuje i scénář odložení, a to až do druhé poloviny příštího roku. Souběžně s tím pak sdělil, že v současnosti nespatřuje jakékoliv náznaky přehřátí tuzemské ekonomiky.

Byť na tyto slova spotový kurz koruny nikterak výrazně nereagoval, změny byly zaznamenány na tom ročním forwardovém. Ten se ještě na začátku září pohyboval na 26,95 EURCZK, ovšem s rostoucími spekulacemi minulého týdne ohledně dřívějšího ukončení intervenčního režimu klesl na 26,70 EURCZK. Po Rusnokových slovech se však situace opět změnila a forwardový kurz pod tlakem vidiny ještě delších intervencí stoupl na 26,77 EURCZK.

Co se týče zahraničních dat, zmínit je možné německý ZEW index ekonomického sentimentu. Ten za září překvapil, ovšem rozhodně ne pozitivně, když vykázal 0,5 bodu při očekávání na 2,5.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter