RoklenFx: S měnami zahýbe Řecko a Fed. Eurodolar u 1,1200

Euro při pondělním ránu padá až o 0,5 %, poté co zkrachovala jednání mezi Řeckem a věřiteli konaná o víkendu. Jednání, která trvala v neděli pouze 45 minut, zkolabovala po pokračujících zásadních rozporech mezi oběma zúčastněnými. Eurodolar tak odepsal páteční zisky a obchoduje se na 1,1205 EURUSD. Situace v Řecku bude viset na všemi rizikovými aktivy celý týden a investoři se budou soustředit na zasedání euroskupiny ve čtvrtek. Reakce na patovou situaci s Řeckem a zvyšující se pravděpodobnosti kolapsu jednání na sebe dlouho nenechaly čekat a výnosy evropských dluhopisů padají dolů, jelikož jsou bondy vnímány jako klasický nástroj bezpečného přístavu.

Víkendová jednání o Řecku byla neúspěšná, „poslední pokus“ ve čtvrtek

Tsipras: Počkáme, až věřitelé přijdou k rozumu

Tento týden bude do situace s Řeckem ještě zasahovat zasedání Fedu a jeho prohlášení ve středu může naznačit načasování zvýšení sazeb. Pravděpodobnost, že Fed překvapí trhy již tento týden, se jeví jako nepravděpodobná, ale vzpomeňme si na slova guvernérky Yellen, která vyzněla jako odhodlání sazby zvednout stůj co stůj. Kombinace hrozby řeckého exitu s rizikem šokujícího zvýšení sazeb by samozřejmě dolar poslalo k maximům letošního roku.

Odpolední vystoupení Mojmíra Hampla a dubnová data běžného účtu budou domácími událostmi, které mohou korunu nepatrně ovlivnit. Vzhledem k úrovním, na kterých se nyní koruna obchoduje, tj. beze změny proti pátečním hodnotám na 27,3 EURCZK, se nedá příliš očekávat výrazné posílení. Letošní maxima jsou sice na dohled, ale investoři budou více zaneprázdněni na jiných měnových párech, které budou reagovat na události výše zmíněné. Vývoj koruny proti dolaru bude o poznání živější a středeční zasedání Fedu spolu s Řeckem dodá náboj pro pohyb.

Ustoupí koruna v příštím týdnu z letošních maxim?

Newsletter