RoklenFx: Šéfka Fedu nakopla dolar. Připravte se na sprchu dat

Yellenová podpořila vidinu brzkého zvýšení sazeb. Růst domácí ekonomiky v závěru minulého roku zpomalil. Dnes se na nás žene smršť amerických dat.

Koruna tak začíná den na 27,02 EURCZK. Na páru s dolarem se obchoduje kolem 25,54 USDCZK.

Česká ekonomika loni podle předběžného odhadu rostla meziročně o 2,3 procenta. V samotném 4. čtvrtletí se hrubý domácí produkt meziročně zvýšil o 1,7 procenta a ve srovnání s předchozím čtvrtletím vzrostl o 0,2 procenta. Pohledem na celý rok 2016, nejvíce se na růstu podílela spotřeba domácností a zahraniční obchod. Z rostoucí domácí i zahraniční poptávky pak těžila naprostá většina domácích odvětví, především pak zpracovatelský průmysl. Pokleslo naopak stavebnictví.

Dnes nás žádná domácí data nečekají. Eurokoruna by se měla držet od 27,02 až 27,04 EURCZK. Dolarkoruna pak v pásmu 25,49 až 25,59 USDCZK.

Dolar má za sebou další den plusových čísel. Během úterý se dostal až k 1,057 EURUSD.

Hlavním motorem zpevnění americké měny bylo vystoupení šéfky Fedu Yellenové před Kongresem. Podle jejích slov bude centrální banka muset zvýšit své úrokové sazby na jednom z nadcházejících zasedání. Podle ní by odkládání tzv. úrokové normalizace bylo „nerozumné“, protože později by vznikla potřeba mnohem rychlejšího navyšování. A právě to by ve výsledku mohlo vyústit v recesi americké ekonomiky.

Každopádně, vyšší úroky jsou nutností, a to především vzhledem k dalšímu zvyšování napětí na trhu práce a očekávání růstu inflace.

Během středy bude nejakčnější dění opět v USA. Dočkáme se dat ohledně inflace, maloobchodu a průmyslové výroby – to vše za leden. Do toho navíc bude pokračovat výpověď Janet Yellenové před bankovní komisí amerického Senátu.

Eurodolar by se měl dnes pohybovat od 1,053 až 1,061 EURUSD.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter