RoklenFx: Šeptanda o ECB srazila euro, to se ale brání

Vítězem včerejšího dne byl dolar. Po oslabení v dopoledních hodinách přišel zvrat, který americkou měnu na páru s eurem dostal pod hranici 1,090 EURUSD. Aktuálně evropská měna včerejší ztráty lehce maže, eurodolar se obchoduje na 1,088 dolaru za euro, na páru s korunou se pak nacházíme na 24,82 USDCZK. Eurokoruna jako jediná zůstává stabilní na 27,02 až 27,03 EURCZK.

Hlavním fundamentem dolarového zvratu byla zpráva agentury Reuters o tom, že řada členů měnového výboru Evropské centrální banky je údajně skeptická ohledně dalších zásahů banky na trzích. Toto tvrzení jde zcela proti dosavadní představě ohledně dalších kroků ECB, kterou tíží nejen skomírající ekonomický růst regionu, ale především minimální tempo růstu inflace. Příznivě americká měna pocítila i obrat na ropě.

Co se týče dalších dat, Německo zveřejnilo roční tempo HDP za 2015, které dosáhlo 1,7 %, což je nejlepší výsledek za poslední 4 roky. V porovnání s loňskými čísly jde o zlepšení o 0,1 procentního bodu. V rámci Spojených států pak byly zveřejněny nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti, které skončily na 284 tisících při očekávání na 275 tisících.

Německá ekonomika rostla nejrychleji za poslední čtyři roky

Během dnešního dne budou zveřejněna především americká data. Jako první přijdou prosincové maloobchodní prodeje, kde se čeká meziměsíční propad o 0,1 %, vyjma aut pak nárůst o 0,2 %. Dále bude reportován index cen výrobců, který by za prosinec měl dosáhnout meziměsíčního propadu o 0,1 %, na meziroční bázi se pak čeká -1 %. Výčet uzavírá prosincová průmyslová produkce, která by za prosinec měla čítat -0,2 % oproti předchozím -0,6 %.

Rozmezí pro eurokorunu by se mělo držet v pásmu 27,02 až 27,03 EURCZK. Dolarkoruna by se měla pohybovat od 24,78 až 24,90 USDCZK. Eurodolar pak vidíme mezi hodnotami 1,082 až 1,092 EURUSD.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter