RoklenFX: Síla české ekonomiky potvrzena. Koruna však bez reakce

Pondělí bylo v rámci devizových trhů poměrně poklidné. V případě české ekonomiky jsme byli svědky zveřejnění konečné revize tempa růstu HDP za třetí kvartál. To skončila v časovém rozpětí od ledna do konce září meziročním růstem o 4,4 procenta. Mezikvartálně si pak třetí čtvrtletí připsalo oproti tomu předchozímu lepší výkon, a to o 0,5 %.

„Česká ekonomika rostla již osm čtvrtletí, velmi dobré výsledky v roce 2015 byly však dány z velké čsti souhrou mimořádných faktorů. Šlo především o dočerpávání finančních prostředků z fondů EU, o nízké ceny ropy redukující firmám náklady a také o vysoké zisky firem v roce 2014, které firmy začaly uvolňovat na investice,“ uvedl ČSÚ.

Hlavní hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda pak výsledek okomentoval následovně. „Česká ekonomika letos svým zářným výkonem překvapila doslova všechny. Mezi ekonomicky nejvyspělejšími zeměmi světa takřka neměla konkurenci. Z členských zemí organizace OECD pouze jediná, a sice Irsko, letos konzistentně překonávala hospodářský výkon České republiky. Žádný strom však neroste do nebe a v příštím roce je třeba realisticky počítat se snížením tempa růstu. Letošní výsledek je totiž výrazně vylepšen řadou přechodných faktorů, které v příštím roce nenastanou. Nebo alespoň ne v takovém měřítku. V prvnířadě se jedná o příliv prostředků z fondů Evropské unie z programovacího období let 2007 až 2013, které mohly být dočerpávány do konce roku 2015. I tak by měl růst české ekonomiky v roce 2016 dosáhnout solidních tří procent.“

Oba korunové páry na revizi nereagovaly kdovíjak závratně. Eurokoruna se stále drží v rozmezí 27,02 až 27,03 EURCZK, dolarkoruna pak díky oslabení dolaru skončila na 24,73 USDCZK.

Eurdolar se dnes pohyboval ve prospěch evropské měny. Ta si během dne připsala více jak půlprocentní zpevnění, což pár dostalo až na 1,0926 EURUSD.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter