Na devizových trzích je patrní rizikově averzní nálada projevující se v silnějším dolaru. Ten proti euru testuje hranici 1,1700 EURUSD. Risk-off sentiment oslabuje měny regionu. Koruna se posunula k úrovni 25,40 za euro.

RoklenFx: Silnější dolar prolomil 24,00 USDCZK

Pondělí se neslo ve znamení posílení amerického dolaru. Ten na páru vůči koruně prolomil hranici 24,00 USDCZK a aktuálně se obchoduje na 24,024 koruny za dolar. V případě eurodolaru jsme se dostali na 1,125 EURUSD. Eurokoruna se pak během dne držela v pásmu 27,03 až 27,04 EURCZK.

Během dne byl uveden rozhovor guvernéra ČNB Miroslava Singera. Ten pro agenturu Reuters uvedl, že centrální banka je sice právně a technicky připravena zavést negativní sazby, ale z mnoha jiných důvodů k tomu nechce přistoupit. Na otázku, za jakých podmínek by tedy záporné sazby mohly být zavedeny, neodpověděl.

V závěru rozhovoru nakonec zopakoval, že ČNB nebude následovat tzv. švýcarský scénář náhlého opuštění svého devizového závazku, jelikož není nucena minimalizovat ztrátu z hospodaření jako má v mandátu Švýcarská centrální banka.

Ze zahraničních dat byl zveřejněn lednový přebytek běžného účtu eurozóny, který skončil na 25,4 miliardách euro. V rámci USA byl reportován Chicago Fed index národní aktivity, který skončil v záporu  -0,29 bodů. Během dne pak promluvil člen vedení Federálního rezervního systému Jeffrey Lacker, který řekl, že podle jeho názoru americká inflace ve střednědobém období zamíří ke 2 %.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Newsletter