RoklenFX: Silnější koruna i euro, dolaru podrazila nohy data

Česká koruna končí dnešní den mírně silnější na obou hlavních párech. V případě eurokoruny se posunula 27,026 EURCZK, v případě eurodolaru pak posílila až na 25,45 USDCZK.

Dnes byl v rámci české ekonomiky zveřejněn index nákupních manažerů výrobního sektoru, který za listopad skončil na 54,2 bodech při očekávání na 54,4 a předchozích 54 bodech. Zároveň byl reportován i schodek státního rozpočtu ke konci listopadu, který stoupl z říjnových 29,1 miliard korun na 29,5 miliardy. Ekonomové upozorňují, že byť je reportované číslo pod 30 miliardami ohromující, nenese na něm zásluhu výběr daní, nýbrž růst české ekonomky a čerpání eurofondů.

Eurodolar dnes zvrátil chod posledních dní, aby se tak díky sílícímu euru dostal až na 1,062 EURUSD.

V rámci Evropy byl dnes reportován index nákupních manažerů v Německu i v celé eurozóně. V prvním případě skončil indikátor na 52,9 bodech při očekávání na 52,6 bodech, v tom druhém pak na 52,8 bodech, což bylo v souladu s očekáváním. Po oba regiony byla zveřejněna i míra nezaměstnanosti. Ta v Německu za listopad klesla na 6,3 % oproti konsensu na 6,4 %. V případě eurozóny pak spadla na 10,7 % při očekávání na 10,8 %.

Ve Spojených státech byl poté zveřejněn index nákupních manažerů ve zpracovatelském průmyslu, tzv. ISM index. Ten sice překvapil,  ovšem bohužel v negativním slova smyslu. Indikátor za listopad klesl z 50,1 bodů na 48,6, přičemž očekáváno bylo 50,5 bodů. Propad pod hranici 50 bodů je považován za negativní znamení, které svědčí o nedostatečné důvěře ve slibný vývoj oblasti amerického zpracovatelského průmyslu.

Sentiment lepších dat z Evropy a naopak horších z USA se tak prokazatelně projevil na eurodolaru. Ten se, jak již bylo zmiňováno, dostal díky zpevněnému euru až nad hranici 1,06 dolaru za euro, čímž evropská měna smazal číst svých předchozích ztrát.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter