RoklenFx: Silvestr na devizových trzích

Poslední den v roce 2015 již pravděpodobně nepřinese na devizových trzích žádné vzrušení. Koruna již tradičně zahajuje v pásmu 27,02 až 27,03 EURCZK. Na páru s dolarem se pak drží kolem hodnoty na 24,75 USDCZK.

Jak již bylo řečeno, žádná signifikantní data z české ekonomiky již nepřichází. Co je však možné zmínit je výhled českých ekonomů na příští rok. Dle agentury ČTK se většina z nich shodla na tom, že růst české ekonomiky v příštím roce zpomalí na zhruba 2,5 % z letošních více než 4 %. Zároveň by měla nadále klesat míra nezaměstnanosti a spolu s tím růst mzdy. Inflace by se pak měla postupně zvedat a překonat jedno procento. 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Co se týče činnosti České národní banky, měla by zůstat beze změny. Navzdory svižnému ekonomickému růstu bude podle hlavního ekonoma finanční skupiny Roklen Lukáše Kovandy ČNB udržovat svůj intervenční režim, v jehož rámci oslabuje korunu. S opuštěním režimu lze podle něj spíše počítat nejdříve až v prvním čtvrtletí 2017. „Dobrý výkon ekonomiky bude tlačit na posílení české měny, kterému ČNB bude bránit prostřednictvím intervencí na devizovém trhu. Ty tak snadno mohou být intenzivnější než letos, kdy již v přepočtu překonaly úroveň 200 miliard korun,“ míní Kovanda.

Rozmezí pro eurokorunu by se dnes mohlo pohybovat na od 27,02 až 27,03 koruny za euro. Pro dolarkorunu pak pracujeme s hodnotami 24,70 až 24,76 USDCZK.

Eurodolar se včera nesl ve znamení mírného posílení evropské měny. To pár dostalo až na hodnoty 1,092 EURUSD. I přesto, že dolar vůči euro mírně oslabil, v případě ostatních měn tomu byla naopak. Vinou propadu cen ropy si tzv. „greenbach“ připisoval zisky na měnových párech zemí, jež jsou závislé na těžbě komodit. Jednalo se především o norskou a švédskou korunu, ruský rubl a kanadský dolar.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Co se týče dat, byly zveřejněny rozjednané prodeje domů za listopad. Výsledek ukázal pokles o -0,9 % při očekávání na +0,7 %. Jde již o čtvrtý propad ukazatele v řadě. Během dneška nás čeká pouze týdenní report nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, v jejichž případě se čeká výsledek 273 tisíc oproti předchozím 267 tisícům. Eurodolar by se mohl pohybovat kolem hodnot o 1,09 až 1,095 EURUSD.

Tým RoklenFX tímto svým čtenářům děkuje za přízeň a přeje všem hodně štěstí a zisků do roku 2016!

Newsletter