Dolar proti euru rozšiřuje zisky a posouvá se pod hranici 1,1600 EURUSD. Silný dolar potápí procyklické měny a měny regionu. Koruna oslabuje nad 25,70 za euro.

RoklenFx: Singer připustil intervence na koruně i po roce 2016

Česká koruna obchoduje v superúzkém pásmu kolem úrovně 27,02 vůči euru a v těsné blízkosti kurzového závazku České národní banky. Z těchto úrovní ji nedokázala odpoutat ani slovní intervence guvernéra ČNB Miroslava Singera. Ten v rozhovoru pro Czech Free Press nevyloučil pokračování režimu kurzového závazku i po roce 2016. Základním očekávaným scénářem je přitom opuštění režimu ve druhé polovině roku 2016.

Dnes z kraje dne zveřejněná data o prvním růstu hypotečních sazeb za poslední rok a půl dle hlavního ekonoma skupiny Roklen Lukáše Kovandy neznamenají počátek výraznějšího růstu sazeb. V české ekonomice zesilují deflační faktory v podobě opětovně nízkých cen ropy a ekonomického útlumu Číny a inflace se v české ekonomice bude nadále pohybovat přesvědčivě a hluboko pod inflačním cílem centrální banky. Nelze tudíž očekávat jakýkoli silnější tlak na růst úrokových sazeb obecně a ani u hypoték.

Zlom: Sazby hypoték začaly po roce a půl růst

Kovanda: Sazby hypoték rozhodně neporostou závratně

S hlavním měnovým párem eurodolar příliš nezahýbalo schválení třetího balíku finanční pomoci Řecku v objemu 86 miliard eur v německém parlamentu a to přesvědčivou většinou. EURUSD ale následně rozhýbala spotřebitelská inflace ve Spojených státech. Po datech americký dolar k euru předvedl křivku EKG, aby se následně ustálil pod úrovní, na které obchodoval přes zveřejněním dat, tedy pod 1,1040 EURUSD.

Německý parlament vyslyšel Schäubleho, kývl na pomoc Řecku

Dalším stimulem pro hlavní měnový pár bude večerní záznam z jednání měnového výboru Fedu (FOMC). Pokud se trh dočte něčeho, co by vypadalo na odklad plánovaného zvyšování úroků za září tohoto roku, mohlo by to měnový pár rozkolísat.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Newsletter