RoklenFx: Sjezd komunistů v Číně byl dalším krokem k totalitě

Klíčové body

  • Čínský prezident Si Ťin-pching navzdory zvyklosti dosadil do Politbyra ústředního výboru Komunistické strany Číny pouze „své lidi“ a konsolidoval tak moc v zemi.
  • Sjezd Komunistické strany Číny a jeho výsledky vystrašil trhy. Přišel významný odliv zahraničního kapitálu.
  • Výrazně oslabuje onshore jüan (CNY) i offshore jüan (CNH). Rizika jsou na straně dalšího oslabování čínské měny, a to i přes nákup dolarů státními bankami v Číně.
Zdroj: Depositphotos

Sjezd Komunistické strany Číny, který se koná každých pět let, vystrašil trhy. Poslední den sjezdu a rozhodování o další pětiletce jmenoval současný prezident Číny Si Ťin-pching nové členy Politbyra ústředního výboru Komunistické strany Číny. Zvykem bylo, že prezident jmenoval členy strany z různých frakcí a názorových skupin. Si  jako první prezident od roku 1989 jmenoval všechny členy ze „svých řad“. Politbyro se tak pro další funkční období bude skládat z lidí blízkých a loajálních prezidentovi, což významně posílí jeho postavení a omezí prostor pro opozici. Takové upevnění moci nepřijaly trhy s radostí, což se podepsalo na vývoji ceny čínských akcií i kurzu čínského jüanu. Už nyní vidíme znatelný odliv zahraničního kapitálu z Číny.

Trhy se obávají, že upevnění moci, které dle kritiků odpovídá totální dominanci veřejné moci v Číně, povede k většímu tlaku na redistribuci bohatství, posílení role strany a vojenských ambicí. Další přiblížení Číny k totalitnímu režimu navíc živí obavy, že se tyto tendence plně projeví i v podnikatelském prostředí. To by vedle zpomalení hospodářského růstu způsobilo problémy domácím i mezinárodním investorům.

I na komunistickou Čínu nezvykle totalitní krok přichází v době, kdy jsou vztahy s USA a dalšími západními zeměmi na bodu mrazu. V paměti mnohých jsou ještě stále vryty manévry Číny v Hongkongu či vojenská cvičení v blízkosti Tchaj-wanu.  Upevnění moci prezidenta Si Ťin-pchinga nemusí nutně znamenat odstartování dalších byznys zničujících změn, zásahů do trhu či vyostření mezinárodních vztahu. S chybějící protiváhou prezidenta v podobě Politbyra ústředního výboru se pravděpodobnost takových kroků ale jistě zvyšuje.

Vedle odlivu zahraničního kapitálu z Číny přišlo také oslabení čínské měny, a to jak v případě onshore jüanu (CNY), tak i v případě na světových trzích obchodovaného offshore jüanu (CNH). Offshore jüan oslabil proti dolaru hned o několik jednotek procent, když se podíval nad hranici 7,37 USDCNH. Zároveň se jednalo o nejslabší hodnotu od roku 2010, kdy se offshore jüan (CNH) začal obchodovat. Čínský jüan je stejně jako třeba japonský jen pod tlakem ze strany Fedu, který bude podle všeho doručovat další zvýšení sazeb, což by vedlo k prohloubení úrokového diferenciálu ve prospěch dolaru a ceteris paribus i k jeho posílení.

Z pohledu obchodníků je dále problematická situace okolo tzv. zero-covid policy, tedy programu přísných restrikcí při objevení nákazy koronavirem. Ač se může jednat o správný a opatrný přístup, který brání větším explozím nákazy, trhy cítí, že velká přísnost opatření negativně ovlivňuje výkon čínské ekonomiky. To vyvíjí tlak na odliv zahraničního kapitálu a oslabování čínské měny.

Kombinace výše zmíněných faktorů by mohla vést k oslabení offshore jüanu (CNH) nad hodnotu 7,4 za dolar. Lze předpokládat, že čínský režim nebude tolerovat relativně vysokou volatilitu měny a začne výrazněji jednat. Zpravodajská agentura Reuters navíc přišla s informací, že čínské státní banky byly ze strany centrální banky instruovány k nákupu dolarů za účelem stabilizace kurzu juanu. Jüan přesto proti dolaru od začátku roku oslabil o více než 13 %.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 0,9971 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 110,80 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 0,9788 do 1,0038 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,49 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 24,55 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,42 až 24,56 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 24,41 do 24,73 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter