RoklenFx: Škodolibý Draghi aneb jak pohřbít a opět vzkřísit euro

Čtvrteční dění na devizových trzích rozhodně nebylo nudné. O zábavu se postarala Evropská centrální banka a její guvernér Mario Draghi.

Nejprve došlo na zveřejnění rozhodnutí o úrokových sazbách. Očekávání ohledně sražení depozitních sazeb na -0,4 % byla potvrzena. Banka ovšem navíc snížila i refinanční sazbu na 0 % z předchozích 0,05 % a rovněž i zápůjční, která skončila na 0,25 % oproti předešlým 0,3 %. Zároveň bylo oznámeno, že ECB navýší měsíční objem nakupovaných aktiv v rámci programu kvantitativního uvolňování z 60 mld. EUR na 80 miliard, přičemž jeho struktura byla rozšířena o korporátní dluhopisy s investičním ratingem evropských nebankovních firem.

V návaznosti na to euro kleslo pod 1,090 EURUSD. Poté však přišla tisková konference, kde zazněla klíčová věc. Draghi potvrdil, že ECB nepočítá s nekonečným prohlubování záporných sazeb, což eurodalar dostalo až nad hranici 1,110 dolaru za euro. Aktuálně se pár obchoduje na 1,116 EURUSD.

Cop se týče vývoje eurokoruny, nejprve klesla k hranici 27,03 EURCZK, poté však opět vzrostla na aktuálních 27,053 koruny za euro. Dolarkoruna vystoupala téměř k úrovni 24,90 USDCZK, ovšem poté spadla na současných 24,22 koruny za dolar.

Z dalších dat byl zveřejněn lednový přebytek německé obchodní bilance, který skončil na 13,6 mld. EUR. Ve Spojených státech jsme se dočkali týdenní změny nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, které ukázaly pokles o 18 tisíc až na 259 tisíc.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Newsletter