RoklenFx: Skvělý růst ekonomiky posunul korunu k 27,15 k euru

Koruna po ranních skvělých finálních datech o růstu české ekonomiky ve druhé čtvrtině letošního roku, která ukázala na mezikvartální růst o 1,1 procenta a meziroční o 4,6 procenta, posílila od úrovně 27,20 k 27,15 koruny za euro, kde česká měna obchodní den uzavírá.

 

Téměř veškerá dnešní data hrála ve prospěch amerického dolaru. Ten postupně posílil z 1,1220 až na 1,1170 EURUSD. Nejprve byla ráno zveřejněna evropská data. Německé maloobchodní tržby klesly o -0,40 % při očekávaném růstu o 0,20 %. Poté byla zveřejněna evropská inflace, která ukázala, že celá eurozóna podobně jako včera její nejsilnější ekonomika Německo spadla do deflace. Očekáván byl nulový růst spotřebitelských cen, skutečností je -0,10 %.

Odpoledne přišla na řadu data z USA. Výsledek ADP reportu (nově vytvořená místa v soukromém sektoru) mile překvapil 200 tisíci nově vytvořenými místy, bohužel poslední důležité číslo dne – index nákupních manažerů z Chicaga – zklamal hodnotou 48,7 b. při očekávaných 53 bodech. Ale toto poslední číslo již nedokázalo zvrátit denní vývoj a dolar tak zakončil den silnější.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Newsletter