RoklenFX: Symbolické gesto britské vlády z libry tíhu dvojího deficitu nesejme

Klíčové body

  • Britská vláda nesníží daně nejbohatším Britům.
  • Rozhodnutí podpořilo libru i britské státní dluhopisy.
  • Změna je pouze symbolickým gestem, dvojí deficit rizikem slabé libry.
One pound coin on fluctuating graph. Rate of the pound sterling (shallow DOF)

Britská vláda včera rozhodla o stažení plánu snížit daně nejbohatším Britům. Toto pozitivní překvapení pomohlo libře i britským dluhopisům. Jde však jen o symbolické gesto, které z britské měny tíhu dvojího deficitu nesejme.

Nesnížení daní nejbohatším Britům je v rámci plánovaného fiskálního uvolnění pouhou kapkou v moři. Dle odhadů společnosti Nomura by mělo jít o zhruba dvě miliardy liber z 161 miliard, na kolik britské ministerstvo financí vyčíslilo daňové škrty plynoucí z fiskálních opatření v průběhu pěti let.

Libře včerejší informace pomohla ke zpevnění nad 1,1100 GBPUSD. U dluhopisů jsme viděli pokles výnosů s důrazem na střední splatnosti, kde například dvouletý instrument krátce klesal o zhruba 20 bodů. To šlo ruku v ruce s přehodnocením výhledu sazeb Bank of England. Librové peněžní trhy snížily svůj výhled navýšení úroků do listopadu pod hranici 125 bodů. Výhled vrcholu sazeb v cyklu se pak posunul pod hranici 6 % v příštím roce.

Nadále platí, že současné makro i politické prostředí nahrává rozšiřujícímu se fiskálnímu deficitu a deficitu běžného účtu, což je s ohledem na kurz libry negativním rizikem. Zhoršení výhledu ratingovou agenturou S&P se na libře výrazněji nepodepsalo. Mnohem citelnější dopad by měla revize ratingu k horšímu, která by nepochybně vedla k výprodeji bondů a k opětovnému tlaku na slabší kurz.

Z výběru ostatních měnových párů můžeme upozornit na včerejší oslabení japonského jenu. Ten otestoval úrovně nad 145,00 USDJPY, u nichž Bank of Japan předminulý týden intervenovala. Při pohledu na graf můžeme spekulovat, že další zásah proběhl i včera. Aktuálně se kurz obchoduje silnější, k čemuž mu vedle předpokládané intervence pomohl i slabší dolar vinou dat.

Euro se proti dolaru obchodovalo slabší pod 0,9800 EURUSD. Posunu na tuho hranici pomohl až výsledek amerického indexu ISM za září. Nad očekávání kleslo jeho celkové vyjádření, stejně tak i dílčí index cen. Index zaměstnanosti a nových objednávek se dokonce propadl na nejnižší hodnoty od začátku pandemie. Část trhu to evidentně vzala jako signál ke změně tempa úprav sazeb Fedu. Podle nás chybně.

Z měn regionu zpevnil zlotý, forint, i koruna. Domácí měna se postupně posunula z hodnota těsně pod 24,60 za euro směrem k 24,50 za euro. Kurz na zhoršení indexu PMI sektoru průmyslu za září nereagoval. Nezměnil se ani tržní výhled sazeb, který pracuje s stabilnímu úroky ČNB do konce roku. Jejich citelnější snížení zaceňuje až na horizontu devíti měsíců.

Na dluhopisových trzích klesaly podél celé výnosové křivky německé sazby, u amerických šlo o střední a delší splatnosti. Na komoditních trzích vypíchneme více než tříprocentní nárůst cen ropy Brent, za nímž stojí možnost snížení denní produkce ropy skupiny OPEC+ o jeden milion barelů.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 0,9864 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 111,24 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 0,9758 do 0,9912 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,51 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 24,84 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,43 až 24,61 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 24,71 do 25,05 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter