RoklenFx: Teroristické útoky v Bruselu srazily euro

Dnešní tragické útoky v belgickém Bruselu se projevily, byť nikterak výrazně, i na měnových trzích. Poté co světová media obletěla zpráva o výbuchu na bruselském letišti a v metru se euro dočasně propadlo pod hranici 1,120 EURUSD. Aktuálně byla část eurových ztrát umazána, což odpovídá úrovni 1,122 dolaru za euro. Co se týče koruny, ta se na páru s eurem chvilkově podívala nad 27,05 EURCZK. Poté se však vrátila zpět k 27,04 koruny za euro. Dolarkoruna vzrostla na 24,10 USDCZK.

Kromě vyšetřování bruselských útoků byly během dne zveřejněny další fundamenty. V rámci dění v české ekonomice promluvil člen rady ČNB a její pravděpodobný nastávající šéf Jiří Rusnok. Ten prohlásil, že centrální banka bude v případě nutnosti schopna zavést záporné úrokové sazby, nicméně není to podle jeho slov něco, co by si přála a co by použila bez většího váhání. Negativní sazby by zavedla jako podpůrný nástroj pro dodržení kurzového závazku, což ale současná situace zatím nevyžaduje. 

Z Německa přišel březnový index PMI z oblasti průmyslu, který klesl na 50,4 bodů. Následoval německý index IFO podnikatelského klimatu, který za aktuální měsíc stoupl na 106,7 bodů. Výčet pak uzavírá index důvěry ZEW, jenž se zastavil na 4,3 bodech.

Německo: Index důvěry ZEW v březnu dle odhadu rostl na 4,3 bodu (oček. 5,4 b.).

Ve Spojených státech jsme se rovněž dočkali indexu PMI z průmyslu. Jeho hodnota se v březnu zastavila na 51,4 bodech při očekávání na 51,6.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Newsletter