Dolar mírně sílí proti euru i v dolarovém indexu. Eurodolar se i po včerejším posunu obchoduje na úrovni 1,1800 EURUSD. Komentář viceguvernéra ČNB Nidetzkého o relativně rychlém zvyšování sazeb pomohl ke zpevnění koruny pod 25,70 za euro.

RoklenFX: Ticho před bouří jménem Fed?

Pátek startuje koruna na tradiční úrovni 27,02 EURCZK, v případě dolaru pak na 24,68 USDCZK

Z hlediska dat byl včerejší den nezajímavý a stejného scénáře se dočkáme i dnes. Sentiment obou páru se tak ponese i nadále ve znamení hlavních fundamentů, mezi které patří intervence ČNB na úrovni 27 korun za euro a očekávání změny americké úrokové politiky. Právě druhý zmiňovaný případ bude objasněn přesně za týden, kdy Fed rozhodne o tom, zda své sazby zvýší, či je ponechá na tzv. úrovni technické nuly.

Eurokoruna se proto s vysokou pravděpodobností udrží na aktuálních hodnotách 27,02 až 27,03 EURCZK. V případě dolaru pak počítáme s úrovní od 24,40 do 24,75 USDCZK.

Eurodolar dnes po včerejším posílení dolaru startuje od úrovně 1,094 EURUSD.

Z hlediska včerejších dat je možné zmínit americké ceny importu, které se za listopad meziměsíčně snížily o 0,4 % při očekávání na -0,8 %. Meziročně se pak propadly o 9,4 %. Ceny exportu pak meziměsíčně klesly o 0,6 %, přičemž meziročně o 6,3 %. Dále byly zveřejněny týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti, které stouply na 269 tisíc při očekávání na 270 tisících.

Dnes budou v 11 hodin zveřejněny v USA maloobchodní tržby, u kterých se čeká meziměsíční růst o 0,3 % oproti předchozím 0,1 %. Ve čtyři odpoledne bude zveřejněn také Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity, kde se čeká hodnota 92 oproti posledním 91,3.

Pro dnešní den očekáváme rozmezí pro eurodolar na 1,085 až 1,100 EURUSD. 

Závěr týdne je poměrně poklidný. Devizové trhy rozbouří pravděpodobně až příští týden, kdy proběhne zasedání měnového výboru Federálního rezervního systému. Ten by měl rozhodnout o podobně americké úrokové politiky, přičemž očekávání jsou nastavena na možné navýšení.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

 

Newsletter