Dolar mírně sílí proti euru i v dolarovém indexu. Eurodolar se i po včerejším posunu obchoduje na úrovni 1,1800 EURUSD. Komentář viceguvernéra ČNB Nidetzkého o relativně rychlém zvyšování sazeb pomohl ke zpevnění koruny pod 25,70 za euro.

RoklenFX: Týden centrálních bank. Dočkáme se „normalizace“?

Začíná druhý adventní týden, který přinese z hlediska fundamentů pravděpodobně nejvíce očekávanou, a již několikrát posunutou, událost tohoto roku.

„Akce“, na kterou se můžeme těšit, je výstup ze zasedání měnového výboru Federálního rezervního systému. Dvoudenní schůzka započne v úterý, přičemž ve středu ve večerních hodinách bude nejprve zveřejněno rozhodnutí o hlavní úrokové sazbě a poté promluví a „úrokový ortel“ rozvede samotná guvernéra Fedu Janet Yellenová.

Vzhledem k již zveřejněným datům, která reflektují kondici americké ekonomiky, společně s vyjádřeními velké většina vysokých představitelů americké centrální banky, je patrné, že jsou Spojené státy připraveny na vyšší úrokové sazby. Z hlediska reakce trhů by v tomto případě byla tedy mnohem zajímavější situace, kdy by Fed své sazby opět nezvýšil.

Přesně to jsme pozorovali necelé dva týdny zpět u Evropské centrální banky. V jejím případě bylo investiční publikum připraveno na razantní uvolnění měnové politiky, které však ve výsledku nepřišlo. „Pouhé“ snížení depozitní sazby z -0,2 na -0,3 % a prodloužení programu kvantitativního uvolňování nestačilo, a proto euro, namísto silného oslabení, výrazně posílilo.

Z toho důvodu bude dnes vše záležet na tom, jaký způsob vyjadřování zvolí guvernérka Yellenová. Pokud bude její styl dohromady s očekávanou změnou sazby silně „jestřábí“, dolar by se mohl projít poznatelným zpevněním. V opačném případě, tedy pokud budou slova šéfky Fedu hodně umírněná, tzv. „holubičí“, mohli bychom se dočkat oslabení americké měny.

Eurodolar tak před touto událostí zahajuje na 1,096 EURUSD. Co se týče dat, USA budou pro dnešek ještě „dřímat“. Dočkáme se pouze několika dat v rámci eurozóny. Za zmínku stojí například průmyslová produkce za říjen, kde se očekává meziroční nárůst o 1,7 %.

Rozmezí pro eurodolar by se mohlo pohybovat od 1,089 až 1,098 EURUSD.

Českou ekonomiku tento týden rovněž čeká zasedání centrální banky. Zasedání Rady ČNB proběhne ve středu, aby tak v odpoledních hodinách bylo rozhodnuto nejen o velikosti hlavní úrokové sazby, ale rovněž o podobě intervenčního režimu.

V jeho rámci se banka od listopadu 2013 snaží udržovat korunu na, resp. nad hranicí 27 korun za euro. Doba trvání intervenčního režimu byla při posledním zasedání prodloužena minimálně do konce roku 2016. Aktuálně se neočekává, že by ČNB přistoupila k jakýmkoliv dalším změnám.

Pondělí tak koruna startuje na stabilní úrovni 27,02 EURCZK. Na páru s dolarem pak od 24,64 USDCZK.

Dnes nás čeká výsledek běžného účtu platební bilance za říjen. Ten by měl být, jako již obvykle, ovlivněn především přebytkem obchodní bilance. Pod tlak by ho však mohl dostat například odliv dividend, které nebyly vyplaceny v září, stejně tak by přebytek mohl být zasažen započítáním leasingu stíhaček Gripen.

Úroveň pro eurokorunu by dnes měla zůstat v pásmu 27,02 až 27,03  EURUSD. V případě dolaru pak 24,55 až 24,70 USDCZK.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter