Euro obrací proti dolaru do zisku nad hranici 1,1890 EURUSD. První odhad českého HDP za 2Q ukázal oproti konsensu slabší výsledek. Koruna zůstává ve ztrátě nad 25,50 za euro.

RoklenFx: Týden centrálních bankéřů. Koruna silnější u 27,04

Česká koruna k euru v průběhu dne posílila od úrovní 27,08 k 27,04 EURCZK a dostává se zpět blíž kurzovému závazku. Zajímavější pohyb nastal na měnovém pár s dolarem, vůči němuž koruna v odpoledních hodinách postupně oslabovala a končí s 0,9procentní ztrátou na 24,15 USDCZK. Pohyb kopíruje vývoj na eurodolaru. Euro k dolaru ztrácí od ranních úrovní nad 1,1300 na aktuálních 1,1200 EURUSD.

Dnešní pohyb na hlavním měnovém páru je v souladu s nejnovější analýzou Goldman Sachs, která očekává prodloužení programu kvantitativního uvolňování Evropskou centrální bankou a s tím související další pokles eura. Dolar získává podporu rozcházejících se měnových politik na obou stranách Atlantiku. V případě centrální banky USA (Fed) se čeká, že ke zvýšení sazeb dojde do konce roku.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Hlavní ekonom ECB Peter Praet dnes v rozhovoru se švýcarskými novinami zopakoval, že banka je připravena upravit svůj program nákupu dluhopisů, pokud si takovou akci vyžádají hospodářské turbulence. Zástupce Fedu James Bullard naopak CNBC řekl, že existuje silný důvod pro to, aby Fed začal po téměř sedmi letech zpřísňovat svoji měnovou politiku.

Dnešek byl na data z ekonomiky chudý. Větší než očekávaný pokles prodeje starších domů v USA v srpnu dolar nezasáhl a ten zůstal silný. Trhy očekávají středeční projev šéfa ECB Maria Draghiho a čtvrteční šéfky Fedu Janet Yellenové. Na domácí scéně se trh připravuje na čtvrteční zasedání ČNB. Vzhledem k poslednímu spíše antiinflačnímu vývoji lze čekat holubičí rétoriku, předpokládat lze i zmínku o možnosti pozdějšího opuštění intervenčního režimu. 

Newsletter